1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Şırdan Nedir? Hayvanın Neresinden Yapılır? Şırdan Tarifi
Trendlerdeki Yazı

Şırdan Nedir? Hayvanın Neresinden Yapılır? Şırdan Tarifi

5c388bc8c03c0e1d4cab4e6f

Şırdan Nedir?

Şırdan nedir? Şırdan, hayvan midesinin bir kısmıdır. Bununla beraber sakatat yemeklerinden olan mumbar ve kokoreç gibi, Adana ilimizde sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak bilinse de asıl adı “şırdan dolmasıdır”.

Sakatat yemeği olmasının sebebi, geviş getiren hayvanlarda sindirilmiş besinlerin bir kez daha mide suyuyla sindirildiği dört bölümlü midenin dördüncü bölümüne verilen isimden gelmesi ve içerisinin çeşitli baharat ve pirinçle doldurularak dolma haline getirilmesi ile yapılır.

Şırdan Nedir?

Şırdan Hayvanın Neresinden Yapılır?

Koyunun 4 midesinden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Şırdancılık Adana’da neredeyse başlı başına bir sektördür. Adana’da kesilen koyunların şırdan ihtiyacını karşılamadığı için başka şehirlerden çiğ şırdan getirtilmektedir. Yaz veya kış fark etmez, her köşebaşında bir şırdancı mutlaka vardır.

Şırdan Nasıl Yapılır?

Şırdan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

  1. 4 adet şirdan
  2. 3 su bardağı pirinç
  3. 3 adet soğan
  4. 1 yemek kaşığı biber salçası
  5. 2 çay kaşığı tuz
  6. 2 çay kaşığı karabiber
  7. 2 çay kaşığı kimyon
  8. 2 çay kaşığı kırmızı pul biber

Şırdan Dolması Tarifi 

İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyice temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır.
Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır.
Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek servis edilir. Afiyet olsun lezzetle yiyebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap