1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Sıfat Nedir? Özellikleri Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir?

Sıfat Nedir? Özellikleri Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir?

maxresdefault_360x400 (1)
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Sıfat Nedir?

Sıfat nedir sorusuna şu şekilde cevap verebilmek mümkündür; İsmi değişik yönleri ile niteleyen, özelliklerini gösteren ve belirten sözcüklere sıfat adı verilmektedir. İsimlerin şekil, renk ve bunun gibi durumlarını ifade edebilmektedir.

Sıfatların Özellikleri Nelerdir?

 1. İsimlerden önce kullanılmaktadır.
 2. İsim ile kullanılma zorunluluğu bulunmaktadır.
 3. İsimden sonra gelmiş olan sıfatlar özelliklerini kaybetmektedir.
 4. İsim hal eki, çokluk eki ve iyelik eki gibi çekim ekleri sıfatlar ile birlikte kullanılmamaktadır.
 5. Sıfatlar tek başına kullanılmaz.
 6. İsimlerden önce gelen bir sözcüğünün yanında sıfat olma olasılığı çok yüksek bir olasılıktır.

Sıfat Nedir?

Sıfat Çeşitleri Nelerdir?

 • Niteleme Sıfatı

İsme nasıl sorusu sorulduğunda cevap veren sıfata niteleme sıfatı denilmektedir. Niteleme sıfatları ile bilinmesi gereken bir ayrıntı vardır. O da niteleme sıfatlarının isimlerin kalıcı olan özelliklerini göstermesidir. Örnek verecek olursak; tembel öğrenci, kırmızı araba, kare silgi, büyük ev gibi sözcük grupları niteleme sıfatına örnektir. Öğrencinin tembel, arabanın kırmızı, silginin kare, evin büyük olduğu nitelenmektedir. Bu örnekteki isimlere nasıl sorusu sorulduğunda, cevap sıfatı vermektedir.

 • Belirtme Sıfatı

Belirtme sıfatı isimlerden önce gelen ve ismi belirten kelimelerdir. Belirtme sıfatının da çeşitleri bulunmaktadır. Belirtme sıfatı çeşitleri şu şekildedir.

 • Sayı Sıfatı

Sayı sıfatlarında isimden önce sayı gelmektedir. Asıl sayı sıfatı, sıra sayı sıfatı, üleştirme sıfatı ve kesir sayı sıfatı olmak üzere dört grupta incelenir. Üç yumurta asıl sayı sıfatına, üçüncü sayfa sıra sayı sıfatına, altışar soru üleştirme sıfatına ve yarım ekmek kesir sayı sıfatına verilecek örneklerdir.

 • İşaret Sıfatı

İsimleri işaret yolu ile gösteren sıfatlara işaret sıfatı adı verilmektedir. Bu masa, öteki çocuk, öbür masa işaret sıfatına verilecek örnekler arasında sıralanabilmektedir.

 • Belgisiz Sıfat

İsmi tam olarak, kesin belirtmeyen sıfatlara belgisiz sıfat denilmektedir. Tüm öğrenciler, bazı insanlar, kimi gazeteler belgisiz sıfatına verilecek örnekler arasındadır.

 • Soru Sıfatı

Soru sıfatı isimleri soru sorarak belirtmektedir. Hangi araba, kaçıncı kat, nasıl kazak gibi söz grupları soru sıfatına örnek olarak verilebilir.

 • Adlaşmış Sıfat

Niteleme sıfatları eğer ismi de karşılıyorsa, bu durumda bu sıfata adlaşmış sıfat adı verilmektedir. Örneğin; yaşlılara öncelik verilmelidir cümlesindeki yaşlılar aslında yaşlı insanlar anlamındadır. Bu nedenle bu cümledeki yaşlılar adlaşmış sıfat olmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap