1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Resesyon Nedir? Resesyonun Bazı Özellikleri ve Nedenleri
Trendlerdeki Yazı

Resesyon Nedir? Resesyonun Bazı Özellikleri ve Nedenleri

1200x627-resesyon-nedir-resesyon-ne-anlama-gelir-1584749891544
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Resesyon Nedir?

Resesyon nedir? Ağırlıklı olarak ekonomide kullanılan resesyon kelimesi; makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur.

Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılan resesyon kelimesi ekonominin inişe geçtiği süreçte daha sık kullanılır. Çok uzun bir resesyon ekonomik çöküş olarak adlandırılır.

Resesyonun Bazı Özellikleri ve Gerçekleşme Nedenleri

  1. Genellikle bir yıl sürer ve ürün maliyetleri ciddi oranda artar.
  2. Tüketimdeki düşüş az olsa da üretimdeki düşüş fazla olur.
  3. İşsizlik oranını arttırır.
  4. Finansal piyasalara zarar verir.

resesyon nedir

Ekonomik durgunluk olarak adlandırılan resesyon, ülke ekonomilerinde istenmeyen durumlardır. Resesyonların ülke ekonomilerine ve vatandaşlarına direkt etkisi bulunmaktadır. Bu etkileri maddeler halinde, neden sonuç temellendirmesi yaparak açıklamak gerekirse;

Ülke ekonomisi küçülür ve dolayısıyla GYSİH negatif büyüme gösterir.

Resesyona giren ülkenin yerel para birimi döviz kurları karşısında değer kaybeder. Bu durumda ithal ürünlerin fiyatları artar ve ithal ürünlerden kaynaklı bir enflasyon baskısı oluşur. Bu nedenle halkın alım gücü azalır.

İthal ürünlerin fiyatı artacağından kaynaklı muadil yerli ürünler kullanılmaya başlanır, muadil ürünler yoksa dahi ithal ürünlerin tüketimi azalır. Bu durumda ithalat – dengesi olan cari denge, ülke ekonomisi lehine bozulma eğilimi gösterir. Diğer bir söylemle ithalat azalacağından cari açık azalma eğilimine girer.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap