1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. RAM Nedir? Görevleri Nelerdir? Nasıl Çalışmaktadır?

RAM Nedir? Görevleri Nelerdir? Nasıl Çalışmaktadır?

ramrom_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

RAM Nedir?

RAM bilgisayarların belleklerini ifade etmektedir. Ram denildiğinde her ne kadar akla ilk olarak bilgisayarlar gelse de tablet, akıllı telefon, oyun konsollarının da ram belleği bulunmaktadır. Eğer akıllı cihaz içerisinde olmaz ise, o cihazda yapılacak her işlem çok yavaş bir şekilde meydana gelecektir. Ram yeterli olmadığı durumlarda kullanmak istediğiniz programlar açılmaz. Akıllı cihazlarınızdaki tüm bilgi ve dosyalar geçici olarak ram bellekte saklanmaktadır. RAM; random Access memory kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe olarak ise; rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir.

RAM Görevleri Nedir?

  1. En bilinen ve en temel görevi verileri kendi depolama alanında tutmaktır.
  2. Bilgisayar ilk açıldığında tutması gereken dosyaları kaydeder ve o şekilde açılır. Bu nedenle bilgisayar içinde gereksiz dosyalar var ise onların silinmesi bilgisayarın daha hızlı açılmasına yardımcı olacaktır.
  3. Bilgisayar ya da akıllı cihaza yeni bir program yüklenirken bu program ilk olarak onun belleğine gitmekte ve orada geçici olarak depolanmaktadır.
  4. İçerisinde saklanan dosyalar ve bilgiler bir süre sonra sabit diske gitmektedir.

ram

Nasıl Çalışmaktadır?

İçerisinde bulunan bölümler sayesinde çalışmaktadır. İçerisinde 0 ve 1 bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlere hücre adı verilmektedir. Yüklenen her veri, her dosya ramin içerisinde bellek var ise okunabilmekte ve çalışabilmektedir.

Ölçüm Birimleri Nelerdir?

Farklı ölçüm birimleri ile satılmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • 256 MB
  • 512 MB
  • 1 GB ve
  • 2 GB

Hızı ise MHZ şeklinde ifade edilmektedir. Hız şu anlama gelmektedir. Eğer 400 MHz hızı ile çalışıyor ise saniyede 400 milyon işlem yapabiliyor demektir. Bu da son derece yüksek bir rakamdır. Bilgisayarınızın ne kadarlık Ram’e sahip olduğunu öğrenebilmek çok basittir. Her bilgisayarda bilgisayarım isimli bir klasör bulunmaktadır. Bu klasöre sağ tıkladığınızda aşağıda özellikler adında bir sekme göreceksiniz. Özellikler sekmesine tıkladığınızda bilgisayarınıza ait pek çok özellik karşınıza çıkmaktadır. Sistem bilgisini size yüklü bellek ifadesinin karşısında yer alan rakam vermektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap