1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

propolis-1 (1) (1)
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Propolis Nedir?

Propolis nedir? Ülkemizde arıcılar tarafından yeteri kadar bilinmemekte olan ve dolayısıyla yeteri kadar değerlendirilemeyen bir arı ürünü de propolistir. Hatta değerlendirmek bir yana bazı arıcılarımız arıların propolis yapmasına kızmaktadırlar. Dolayısıyla arılar propolisi başta çerçeveler olmak üzere kovanın diğer hareketli bölümlerini sabitleyecek şekilde bir yapıştırıcı olarak kullanırlar ve bu olay da arıcıların çalışmasını zorlaştırmaktadır.

Propolis bazen bal mumu ile karıştırılan, arıların bitkilerden ve özellikle bazı ağaçlardan topladığı reçinemsi, zamkımsı bir maddedir. Rengi ve içeriği alındığı kaynağa göre değişiklik gösterebilir. Arılar propolisi kovandaki çeşitli yarık ve çatlakların kapatılmasında, uçuş deliğinin ufaltılmasında, kovana girip dışarı atılamayan zararlıların kaplanmasında ve bu şekilde, bunlardan gelebilecek hastalıkların önlenmesinde kullanırlar. Günümüzde hazırlanan sentetik ilaçların çeşitli yan etkilerinin bulunması ve hastalık yapanların bu ilaçlara direnç kazanması sonunda insanlar artan bir şekilde doğal ilaçlara yönelmektedirler. Bu noktada karşımıza çok kuvvetli bir doğal antibiyotik denilen propolis çıkmaktadır. Propolis 150’ye yakın bileşik ve 20’den fazla mineral içeren zengin bir maddedir.

Yurdumuzda pek bilinmemesine rağmen propolis yurtdışında ilaç ve kozmetik sanayinde artan bir şekilde kullanılmakta ve propolis içeren bayanlara yönelik kremler, sabunlar, diş macunları, ağız ve diş sağlığına yönelik çeşitli solüsyonlar, besin tabletleri yapılmaktadır.

Propolis Nedir?

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis;

  1. Bazı mantar türlerine etkili olduğundan bunların yol açtığı rahatsızlıkların tedavisinde,
  2. Anestezik özelliklerinden dolayı anestezi maddesi olarak,
  3. Yara, kesik ve yanık gibi çeşitli deri rahatsızlıklarının iyileştirilmesinin çabuklaştırılmasında,
  4. Hastalık sonrası iyileşme döneminde ortaya çıkan halsizliklerin ve yorgunlukların giderilip iyileşmenin hızlandırılmasında
  5. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudun hastalıklara karşı direncini artırmada kullanılır.

Bütün bunlardan sonra propolisin hem arıcılar için hem de tüm insanlar için ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşılacağına umuyoruz. Bu yüzden arıcılarımızın propolis ile ilgili çalışmalarını artırmaları ve buna paralel olarak bu konuda araştırma yapabilecek kurumların, örneğin üniversitelerin, ilaç firmalarının bu konuyu bilimsel olarak ele almaları gerektiğine inanıyoruz. Bu tür çalışmalar yapıldığında bundan hem ülkemizin hem de bu ülkede yaşayan bizlerin kazançlı çıkacağını düşünüyoruz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap