1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Pi Sayısı Nedir? Tarihçesi

Pi Sayısı Nedir? Tarihçesi

pi-sayisi-nedir (1)

Pi Sayısı

Pi sayısı, çoğu insan tarafınca merak edilen bir konudur. Merak konusu olan Pi sayısı, günümüzde önemli statüsünü kaybetmeden yoluna devam ediyor. Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen bir sayıdır. Bu belirtilen oran tüm daireler için aynı değere sahip olduğundan, π sayısı matematiksel bir sabit olma statüsünü koruyor. Sizlere Pi sayısının tarihçesinden bahsedelim.

Pi Sayısının Tarihçesi

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen irrasyonel matematik sabitidir. Adını, Yunanca περίμετρον (çevre) kelimesinin ilk harfi olan π’den almaktadır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

Fabrice Bellard, 2010 senesinde Chudnovsky algoritması kullanıldıktan sonra sayının ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulmuştur. Arşimet, 3 tam 1/7 ve 3 tam 10/71 arasında bir sayı olarak hesaplamıştır. Mısırlılar 3,1605, Babilliler 3.1/8, Batlamyus 3,14166 şeklinde belirleyip kullandılar. İtalyan Lazzarini 3,1415926, Fibonacci de 3.141818 olarak işleme alıyordu.

pi sayısı

Tüm bu kaynaklar pi sayısı için, ilk doğru ve gerçek değerin, Archimedes tarafından kullanıldığını belirtmektedir. Archimedes; pi sayısının bu değerini hesaplayabilmek için bir yöntem kullanmış ve pi değerini 3+1/7 ile 3+10/71 arasında olduğunun tespitine varmıştır. Belirtilen bu iki kesrin ondalık sayı karşılığı ise 3,142 ve 3,1408 dir. Bu değer, pi sayısının, bugünkü bilinen gerçek değerine çok yakın olan bir değerdir. Ancak Archimedes’in gençlik zamanlarında Mısır’da uzun süre öğrenim görmüş olduğu bilinmektedir.

Archimedes’in sağlıklı zamanlarında İskenderiye’de Öklid’den ders aldığı bilinmektedir. Öklid’in de Eski Mısır ve Mezopotamya Babil yöresinde uzun yıllar dolaşan bir matematikçi olduğu bilinir. Bu bilgiler bilinen tarihi bir gerçektir. İskenderiyeli tarihçi Herodot, Metrika adlı eserinde pi sayısına verdiği değer 3,71’dir. Bu değer, İskenderiyeli Heron’dan sonra gelen, eski Yunan ve ortaçağ matematikçileri tarafından farklı değerler kullanılmıştır. İskenderiyeli Heron’un verdiği yaklaşık değerin de, Mezopotamya menşeli olması ve Mezopotamyalılar’dan alınma takribi bir sonucu temsil etmesi muhtemeldir.

Çoğu insan tarafınca merak edilen bir konudur. Merak konusu olan Pi, günümüzde önemli statüsünü kaybetmeden yoluna devam ediyor. Bir dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen bir sayıdır. Bu belirtilen oran tüm daireler için aynı değere sahip olduğundan, π sayısı matematiksel bir sabit olma statüsünü koruyor.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap