1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. PCT Nedir? İdeal PCT Değerleri

PCT Nedir? İdeal PCT Değerleri

kako-o73YWYLZ7D2CfOsL
vanhaber.com.tr

İçindekiler

PCT Nedir?

PCT, kan içerisinde bulunan prokalsitonin seviyesini gösteren kan testi olmaktadır. Prokalsitonin ise, bağırsaklar, akciğer ve tiroid bezinde üretilmektedir. Bir hasta, kan zehirlemesi şüphesi taşıyorsa; mutlaka PCT değerlerine bakılmalıdır. Bunun yanı sıra; insan vücudunda bulunan enfeksiyonlar ile ilgili bilgi de vermektedir.

İdeal PCT Değerleri

PCT değeri, sağlıklı bireylerde belli bir referans aralığında olmalıdır. Bu değerin, normal aralığın altında ya da üstünde olması çeşitli problemlerin habercisi olmaktadır.

  • 0 – 0.05 μg / LAralığı: Her yaştan sağlıklı bireylerde bu değeri, bu aralıkta olmaktadır. Ayrıca, kan içerisinde enfeksiyon olmadığını gösterir.
  • 05 μg / L Değeri: Değerin bu aralıkta bulunuyor ise, kanda bulunan hafif şiddetteki enfeksiyona işaret etmektedir.
  • 0,5 – 2 μg / LAralığı: Değeri bu aralıkta bulunuyor ise, kanda düşük ihtimalli sistematik bir enfeksiyon bulunabilir.
  • 2 – 10 μg / L Aralığı: Değeri bu aralıkta bulunuyor ise, kanda yüksek ihtimalli sistematik bir enfeksiyon bulunabilir.
  • 10 μg / LDeğeri ve Üstü: Değeri bu aralıkta bulunuyor ise, kanda sistematik bir enfeksiyon bulunmaktadır. Ek olarak çeşitli testlerin yapılması gerekebilir.

Prokalsitonin seviyesinin değeri, bebekler için farklı referans aralığına sahiptir. Bebekler için ideal olan PCT değeri aralıkları ise şu şekildedir:

  • PCT değeri, 1-3 günlük bebeklerde üst sınır olarak 0 ng / mL olmalıdır. Bu değer, doğum süreci için de geçerli olmaktadır.
  • PCT değeri, 3 günden büyük bebeklerdeüst sınır olarak 15 ng / mL olmalıdır.

pct

Değerinin Düşük Olması

Bireylerde prokalsitonin seviyesini gösteren değerin düşük olması, riskli bir durum olarak görülmemektedir. Durumun net anlaşılması için farklı testlerin de yapılması gerekebilir.

 

 Değerinin Yüksek Olması

Bunun değeri, bireyde sistematik enfeksiyon olması durumunda yükselmektedir. Ameliyat ya da yaralanma gibi durumlar, bu değerin yükselmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, kullanılan ilaçlar da pct’nin değerinin yükselmesine etki edebilmektedir. Bunun yanı sıra; zatürre, organ yetmezliği, çeşitli travmalar, ciltte yanık ve menenjit gibi durumlar, değerini yükseltmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap