1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Paradigma Nedir? Paradigma Çeşitleri Nelerdir?

Paradigma Nedir? Paradigma Çeşitleri Nelerdir?

maxresdefault (7)_360x400
vanhaber.com.tr

Paradigma Nedir?

Paradigma nedir? Paradigma kelimesi, bir şeye olan bakış açısı olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra; model ya da örnek gibi anlamlara da sahiptir. Ayrıca, bilim insanlarına ait olan ortak değer bütünü de olmaktadır. Paradigma kelimesi, köken olarak incelendiğinde Yunancadan geldiği görülmektedir. Bu nedenle Türkçeye geçişi ve günlük hayatta kullanımı, anlamından farklı olmaktadır.

Kuram ve Paradigma Arasındaki Farklar

Kuram ve paradigma, birbirine karıştırılan iki kavram olmaktadır. Ancak, aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farklar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bir kuramın paradigma haline dönüşebilmesi için, hem yeni hem de eşsiz olması gerekmektedir.
  2. Kuram ile paradigma karşılaştırılırsa, kuram nesnel verilerden oluşmakta; paradigma ise, bilim insanların görüşleri nedeniyle öznel verilere sahip olmaktadır.

Paradigma Nedir?

Paradigma Çeşitleri

Tarih boyunca birçok çeşitte paradigma ortaya atılmıştır. Bu paradigma çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Pozitivist Paradigma: Bu paradigma türü, günlük hayatta en sık duyulan tür olmaktadır. Bu paradigma türünde, kompleks bir canlı olan insanın doğa bilimlerine ait olan yöntemler ile anlaşılmaya çalıştığı belirtilmektedir. Ayrıca bu türde, doğa bilimlerinin toplumsal konularda kullanılabileceği ifade edilmektedir. Pozitivist paradigma, deney ve gözlem anlayışının hakim olduğu bir paradigma çeşididir.
  2. Post Pozitivist Paradigma: Bu paradigma türü, uzun bir süreçte benimsenmiştir. Pozitivist paradigmanın yetersiz kalması nedeniyle de ortaya çıkmıştır. Post pozitivist paradigma, pozitivist paradigmanın daha yumuşak versiyonu olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, bu paradigma türünde hem nicel hem de nitel veriler kullanılmaktadır. Pozitivist paradigma ile karşılaştırıldığında ise, post pozitivist paradigmanın toplumsal konulara daha hakim olduğu görülmektedir.
  3. Yorumlayıcı (Hermeneutik ) Paradigma: Hermeneutik kelimesi, yorumlama öğretisi anlamına gelmektedir. Post pozitivist paradigmanın, toplumsal konular için zaman içinde yetersiz kalması nedeniyle ortaya atılmıştır. Ayrıca, antropoloji ile uğraşan bilim insanları da bu konuda etkili olmuştur. Yorumlayıcı paradigma, sosyal bilimler dalında sıklıkla kullanılmıştır.
  4. Eleştirel Paradigma: Önemli paradigma çeşitlerinden olan eleştirel paradigma, iletişimin ve teknolojik araçların yaygınlaşması ile ortaya çıkmıştır. Bu paradigmanın amacı ise, iletişim araçlarının insanların eleştirel fikirleri üzerinde etkisini incelemektir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap