1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Panseksüellik Nedir? Biseksüellik Arasındaki Fark Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Panseksüellik Nedir? Biseksüellik Arasındaki Fark Nedir?

Panseksuellik-nedir-1537
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Panseksüellik Nedir?

Antroseksüel ya da omniseksüel şeklinde de bilinen panseksüellik, sadece hayattaki insanlara karşı duyulan bir yönelimdir. Zoofili, ensest veya nekrofili gibi psikolojik parafili türlerinin panseksüellik ile alakası yoktur. Bu cinsel yönelim, tamamen estetik temellere dayalıdır. Panseksüel kişiler, biyolojik cinsiyet ayrımında bulunmazlar. Aynı cinse veyahut karşı cinse, duygusal ya da cinsel haz duyabilirler.

Biseksüellik Arasındaki Fark Nedir?

Panseksüellik nedir tanımladık. Şimdi de, panseksüelliğin biseksüellikten farkını anlatalım. Biseksüellik ile panseksüellik bazen karıştırılabilir. İkisi arasında benzerlikler olsa da, temelde farklı şeylerdir. Biseksüel kişiler kadın ya da erkeğe karşı cinsel veya duygusal ilgi duyabilirler. Oysa panseksüel kişiler cinsiyet görmezler. Onlar için cinsiyetin hiçbir önemi yoktur. Beyinleri, insanları cinsiyet olarak kategoriye ayırmaz. Trans veya iki cinsiyete sahip kişilere karşı da ilgi duyabilirler.

Panseksüellik

Panseksüel yeni değildir. Panseksüel teriminin 1900’lerde ortaya çıktığı biliniyor. O dönemlerde cinsiyeti, insanlar için birincil motivasyon kaynağı şeklinde tanımlayan psikolojik bir terimdi ve günümüzdeki anlamını kazanması 1960’larda oldu. Aynı şekilde, cinsel yönelimin sadece cinsiyetin ikili yapılarıyla sınırlı olmayışı da yeni değildir.

Panseksüellik Onur Bayrağının Anlamı Nedir?

Panseksüellerin onur bayrağı, bu topluluğun bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmak amaçlı tasarlanmıştır. Aynı zamanda panseksüelliğin, biseksüellikten ayrı olduğunu belirtme amacı taşır. Pembe, mavi ve sarı renklerinden oluşur. Pembe renk kadınlara hissedilen, mavi renk erkeklere hissedilen, sarı renk de kadın ve erkek dışı kişilere hissedilen sevgiyi temsil etmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

 

Yorum Yap

Yorum Yap