1. Ana Sayfa
 2. SON DAKİKA
 3. Online Terapi

Online Terapi

Psikolog-600x377
vanhaber.com.tr

Bir psikolog, bilimsel bir bakış açısıyla nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve davrandığımızı inceler ve bu bilgiyi insanların davranışlarını anlamalarına, açıklamalarına ve değiştirmelerine yardımcı olmak için uygular. Psikologlar, bireylerin birbirleriyle ve çevreleriyle nasıl ilişki kurduklarını gözlemleyerek, yorumlayarak ve kaydederek bilişsel, duygusal ve sosyal süreçleri ve davranışları inceler.

Psikologlar genellikle psikolojide doktora derecesine ihtiyaç duysalar da, bazı pozisyonlar için yüksek lisans derecesi yeterlidir. Çoğu psikolog da bir lisansa ihtiyaç duyar.

Bazı psikologlar bağımsız olarak çalışır, araştırma yapar, müşterilerle danışmanlık yapar veya hastalarla çalışır. Diğerleri bir sağlık ekibinin bir parçası olarak çalışır, doktorlar ve sosyal hizmet uzmanlarıyla işbirliği yapar veya okul ortamlarında öğrenciler, öğretmenler, ebeveynler ve diğer eğitimcilerle çalışır. Özel uygulamada olanlar genellikle müşterileri karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışır.

İzmir klinik psikolog için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. Birçok psikolog hem araştırma hem de uygulamada aktiftir.  Psikologlar, insanların nasıl düşündükleri, hissettikleri ve davrandıkları ile ilgili çok çeşitli konularda araştırma, uygulamalar yaparlar. Çalışmaları, bireyleri, grupları ve aileleri inceler. Bazı psikologlar araştırmalarını insanlardan ziyade hayvanlara odaklarlar. İşte psikologların araştırma ve uygulamalarına odaklandığı bazı konular:

 • depresyon, anksiyete, fobiler vb. gibi zihinsel sağlık sorunları.;
 • davranışın nörolojik, genetik, psikolojik ve sosyal belirleyicileri;
 • hastalığın önlenmesinde ve fiziksel sağlığın korunmasında psikolojik faktörlerin rolü;
 • sakatlık ve kronik hastalıklara rehabilitasyon ve uyum;
 • panik atak tedavisi
 • beyin hasarı, dejeneratif beyin hastalıkları;
 • ağrı algısı ve yönetimi;

Online terapi, online psikolog,  e-danışmanlık veya siber danışmanlık olarak da bilinen çevrimiçi terapi, internet üzerinden ruh sağlığı hizmetleri ve destek sağlamayı tanımlar.

Online terapide iletişim kurmak için birincil araçlar şunlardır:

 1. e-posta
 2. Kısa mesaj
 3. Gerçek zamanlı sohbet
 4. İnternet telefon
 5. Video konferans
 6. Mobil cihaz uygulamaları

Bu tür hizmetlere bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar aracılığıyla erişilebilir, ancak mobil uygulamalar da giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor.

Sizler de tecrübeli ve işinin ehli uzman psikologlar tarafından destek almak istiyorsanız izmir psikolog adresinden bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap