1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Odyoloji Nedir? Odyolog Ne İş Yapar?

Odyoloji Nedir? Odyolog Ne İş Yapar?

001423285_1-6e9a88c1bca4ee2cec2aa981b58414a6_1500x1500
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Odyoloji Nedir?

Odyoloji nedir? Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının değerlendirilmesi ve yönetimi bilimidir. Odyoloji uygulayan kişilere odyolog denir. Odyologlar, işitme ile ilgili bozuklukların dengelenmesi ve iyileştirilmesinden sorumludur.

1920 yılında işitme kaybını ölçen bir araç icat edildi. Bu araca Odyometre ismi verildi. Bu araç mesleğin doğmasına ve o zamandan beri yapılan birçok teknolojinin gelişmesine sebep oldu. Odyoloji kelimesi ilk defa, 1946’da Konuşma Bozuklukları Dergisi ve Volta Review dergilerinde yayınlandı.

Odyoloji Nedir?

Odyoloji Nedir? Odyolog Ne İş Yapar?

Odyolog, işitme kaybı, denge (vestibüler) bozuklukları ve kulak çınlaması dahil olmak üzere ilgili rahatsızlıkları değerlendirir. Odyologlar, işitme kaybı ve ilgili rahatsızlıkları olan insanları rehabilite etmek için eğitilmiştir. Odyologlar, işitme cihazlarına ve işitme kaybı durumunda yardımcı diğer cihazları takmak için çeşitli testler ve prosedürler kullanır. Çoğu odyolog yüksek lisans derecesine sahiptir.

Uzman doktorun yönlendirmesiyle hasta üzerinde gerekli testleri yapar. Bu testleri yapmak için hangi cihazların kullanılacağı kendi tasarrufundadır.

İşitme bozukluğu oluşmadan önce kişiler üzerinde gerekli tedbirleri alır. Testler sonucunda hastaya iyileşme sürecinde tavsiyeler, ilaçlar verilir.

Kimler Odyolog Olabilir? Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık odyoloji lisans programının bitirilmesi gerekir. Bu bölüm için sayısal puan türü geçerlidir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki bölümlerde odyoloji yüksek lisansı yaparak odyolog olabilir;

 1. Tıp Fakültesi
 2. Hemşirelik
 3. Fizik
 4. Psikoloji
 5. Biyomedikal
 6. Biyofizik
 7. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 8. Akustik
 9. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Odyoloji teknikeri olmak için üniversitelerin 2 yıllık odyometri bölümlerinden mezun olmak gerekir.

Odyoloji Mezunlarının İş İmkanları Nasıl?

Sağlık sektörü hem Türkiye’de hem de Dünyada gelişmekte ve hiç bitmeyecek meslekler arasındadır. Buna ek olarak, sağlık sektörü Türkiye’de özelleşme eğilimindedir.

Bundan dolayı, devlet hastanelerin yanı sıra özel hastanelerde de sağlık sektörü çalışanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Neredeyse devlet kadar personel istihdam etmektedir.

Odyoloji bölümü mezunları bu şartlar altında avantajlı durumdadır. Kaldı ki, çoğu devlet hastanelerinde çalışmakta. Özel hastanelerde ise daha çok yüksek lisans yaparak odyolog olanlar çalışmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap