1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. NFC Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Önemlidir? Ne İşe Yaramaktadır?

NFC Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Önemlidir? Ne İşe Yaramaktadır?

nfc_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

NFC Nedir?

NFC nedir? NFC, near field comminucation kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe anlamı ile ise, yakın alan iletişimi demektir. Mobil cihazlarda ve bilgisayarda olması gereken bir teknoloji ürünüdür. Kısa mesafeden kablo olmadan iletişim kurmaya yaramaktadır.

NFC Nedir? NFC Nasıl Çalışır?

NFC, manyetik alan indüksiyonu ile çalışmaktadır. Teknolojik cihazların birbirine dokundurulması sonucu iletişim kurmaları anlamına gelmektedir. Bu teknoloji ile iki yönlü iletişim mümkündür. Bluetooth ile benzerlikleri bulunmaktadır. Fakat NFC güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışan teknolojiye sahiptir. Sadece akıllı cihazlar değil, kredi kartları ve benzeri ürünlerde de bu sisteme sık rastlanılmakta, hatta teknoloji ilerledikçe daha çok rastlanılması da beklenmektedir.

NFC Nedir?

NFC Neden Önemlidir?

Yakın mesafeden kimlik doğrulama yaparak, bağlantı ve paylaşım yapılmasını sağlayan bu teknoloji temassız hizmetlerin her birinde kullanılabilmektedir. Okuma, yazma, erişim, ödeme, yer gibi temassız olabilecek hizmetlere imkan sağladığı için çok önemli bir teknolojidir.

NFC Nerelerde Kullanılır?

Akıllı telefonlar aracılığı ile kullanılabilen bu teknoloji ile mobil ödeme yapmak mümkündür. İçerisinde çip bulunan kimlikler ile de bu işlem gerçekleşebilmektedir. İşlemlerin bu teknoloji ile daha hızlı ve daha kolay yapılabilmesi büyük bir avantajdır. NFC etiketi olan her şeyde geçerli olan bu teknoloji ile söz konusu etikete telefonunuza yaklaştırarak uygulamayı çok basit bir şekilde açabilirsiniz.

NFC Ne İşe Yaramaktadır?

Telefon ile ödeme yapmak özellikle bankacılık sektöründe en sık kullanılan ödeme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu işlem NFC teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Cep telefonunu post makinelerine yaklaştırarak ödeme yapan reklamlar herkes tarafından bilinmektedir. Bu teknoloji NFC aracılığı ile gerçekleşmektedir. İş yerlerine girişlerde kart teknolojisi uygulanıyor ise cep telefonu yaklaştırılarak bu işlem NFC aracılığı ile gerçekleştirilebilecektir. Ülkemizde ilk olarak bankacılık alanında kullanılmaya başlanan NFC sisteminin yakın gelecekte her yerde kullanılması planlanmaktadır. Bu teknoloji ile insanlar yanlarında birçok kart ve benzeri hiçbir şey taşıma gereği duymadan, sadece cep telefonu ile her işlemini kısa sürede gerçekleştirebilecektir. NFC teknolojisi özellikle zaman bakımından kişilere çok büyük katkıda bulunan bir sistem olması sebebi ile birçok insan tarafından dört gözle her alana geçmesi beklenmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap