1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. NATO Nedir? Türkiye, NATO’ya Neden Üye Oldu?
Trendlerdeki Yazı

NATO Nedir? Türkiye, NATO’ya Neden Üye Oldu?

1234_9423
1
vanhaber.com.tr

İçindekiler

NATO Nedir?

NATO, Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı anlamına gelen (North Atlantic Treaty Organization) kelimelerinin kısaltılmışı ve bu adla anılan antlaşmadır. 1949′ da Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Danimarka, İtalya ve Portekiz arasında kuruldu.

NATO’nun 13’üncü üyesi olan Türkiye, ittifakla katılım protokolünü 17 Ekim 1951’de imzaladı. Resmi üyelik ise Yunanistan ile beraber 18 Şubat 1952’de gerçekleşti.

Antlaşmayı imzalayan devletler, “Milletlerin demokrasi ilkeleri ile fert hürriyetlerini ve hukukun hükümranlığı üzerine kurulu hürriyetlerini, ortak miraslarını, uygarlıklarını korumaya” karar verdiklerini bildirmişlerdir.

Bu antlaşma devletlerden birine, ya da birkaçına yöneltilecek silahlı bir tecavüze karşı üyelerinin yalnız karşılıklı yardımlaşmada bulunmayı taahhüt ettikleri bir savunma paktı değil, çok daha kuvvetli ve geniş bir sözleşmedir.

nato

Türkiye, NATO’ya Neden Üye Oldu?

İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945 senesinden itibaren, Avrupa’daki kuvvet dengesi tamamen değişmeye başladı. Sovyet Rusya, Komünizm emperyalizmini gerçekleştirmek için harekete geçti. Polonya, Macaristan, Bulgaristan gibi kendi sınırları üzerinde bulunan ülkeleri Almanya’nın hegemonyasından kurtarmak bahanesiyle askeri işgal altına aldı. Buralarda komünist rejimler kurdu.

Keza Çarlık Rusya’sının da emeli olan, Akdeniz’e inme gayesini gerçekleştirmek üzere İran, Türkiye, Yunanistan, üzerine ağır baskılar yaptı. Türkiye’den İstanbul ve Çanakkale boğazlarına yerleşme hakkı ile Kars, Ardahan gibi Doğu Anadolu topraklarının kendilerine terk edilmesini istedi.

Türkiye, bütün bu şartlar altında hem kendi güvenliğini hem de dünya barış dengesini sağlamak maksadı ile NATO’ya girdi. NATO’nun Türkiye’ye sağladığı dolaylı faydaların başında, üst yapı projeleri gelir. Hava meydanları, limanları, ikmal ve muhabere tesisleri, bu projelerin bir kısmıdır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap