1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. MPV Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Nedir?
Trendlerdeki Yazı

MPV Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Nedir?

MPV-Nedir

MPV Nedir?

MPV nedir? Yaralanma durumlarında vücudun kan kaybının önüne geçmek için yararlandığı savunma mekanizması pıhtılaşma olarak adlandırılır. Pıhtılaşmanın hızlı şekilde gerçekleşmesi genel sağlık açısından büyük önem taşır. MPV değeri de asıl olarak kanın pıhtılaşma özelliğini sağlayan hücreler hakkında bilgi sağlar.

İnsan kanına pıhtılaşma özelliğini veren hücrelerin ismi trombosit olarak geçer. Ortalama bir trombosit, kırmızı kan hücrelerinin ortalama 1/5’i kadar, oldukça küçük ebatlarda hücrelerdir. Trombositlerin kandaki miktarı PLT ile ifade edilir ve tam kan sayımında gösterilir. MPV ise bu trombosit hücrelerinin ortalama boyutu hakkında bilgi verir.

Tam kan sayımının ardından trombositler ile ilgili yorum yapılacaksa PLT ve MPV değerleri birlikte değerlendirilir.

mpv nedir

MPV Yüksekliği

MPV yüksekliği trombositlerin olması gerekenden daha büyük bir hacme sahip olduğunu ifade eder. İdeal değerlerden uzaklaşıldıkça risk faktörü artar. MPV yüksekliği durumunda kan olması gerekenden daha hızlı pıhtılaşır. Bu ciddi bir tehlikedir.

Kanın dolaşımda kolay pıhtılaşması sonucunda oluşabilecek bazı ihtimaller şunlardır;

  1. Damarlar pıhtı oluşumu
  2. Emboli
  3. Felç
  4. Kalp & damar sorunları

MPV Düşüklüğü

MPV düşüklüğü trombositlerin yeterli hacme sahip olmadığını gösterir. Buna bağlı olarak bu hücrelerin etkinliği azalabilir. Kanın pıhtılaşma sürecine ciddi balta vurabilir. Bu aşamada basit düşünmenin bir zararı yok, şöyle bir örnek verelim. Hastanın trombositlerinin çapı normalin yarısı kadarsa pıhtılaşma için normal kişilere göre iki kat fazla sayıda trombosite ihtiyaç duyacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap