1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR
  3. Mouse DPI Ayarı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Mouse DPI Ayarı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

maxresdefault_902x350 (3)
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Mouse DPI Ayarı Nedir?

Mouse veya diğer adıyla fare, bilgisayarın önemli bir parçasıdır. Bilgisayar üzerinde yapılan birçok işlem, mouse kullanımıyla gerçekleşmektektedir. Bu nedenle de mouse ayarları büyük önem arz etmektedir. DPI ayarı ise, bu ayarlar kapsamında bulunmaktadır.

Dots per inch kelimelerinin baş harflerinden oluşan DPI, bir inç için denk gelen nokta miktarı anlamına gelmektedir. Bu ayarın yüksek bir değere sahip olması, mouse için duyarlılık derecesinin yüksekliğini ifade eder. Düşük bir değere sahip olması ise, duyarlılığının düşük olduğunu belirtmektedir.

Hangi Aralıkta Olmalıdır?

Mouse için önemli olan DPI ayarı, farklı değer aralıklarında olabilmektedir. Bilgisayar kullanıcıları ise, mouse dpi kaç olmalı sorusuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu ayarın değeri, bilgisayar ekranının boyutuna bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise, çoğu bilgisayardaki DPI değeri, 600 ile 800 aralığında olmaktadır.

Bazı bilgisayar kullanıcıları, mouse hassasiyetini 1000 DPI seviyesine getirmek istemektedir. Mouse 1000 dpi ayarlama işlemi için Denetim Masası ya da DPI tuşu kullanılmalıdır. Mouse dpi test için ise, DPI Analyzer isimli site tercih edilmektedir. DPI ayarlama konusunda kullanışlı mouse çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin; piranha x7 gaming mouse dpi ayarlama işlemi için bir tuş barındırmaktadır.

Çeşitli oyunlar oynarken düşük seviyede ayarlanmaktadır. Örneğin; PUBG oyununu oynayan kullanıcılar, pubg dpi nedir konusunu araştırmakta; 400-800 aralığının kullanıldığını öğrenmektedir. Oyunun telefon versiyonu için de dpi nedir pubg mobile araması yapılmaktadır.

Mouse DPI Ayarı

Mouse DPI Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Mouse DPI ayarı, kullanıcılar tarafından değiştirilebilmektedir. Bu nedenle mouse dpi nasıl ayarlanır konusu merak edilmektedir. Mouse DPI ayarının yapılabilmesi için çeşitli adımlar izlenmelidir. Bu adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Bilgisayarda Denetim Masası bölümüne tıklanmalıdır.
  2. Fareye ait olan özellikler sekmesi açılmalıdır.
  3. Özelliklerin alt seçeneklerinden işaretçi seçeneklerine tıklanmalıdır.
  4. İşaretçinin hızına ait kısımda, DPI ayarı hesaplanmalıdır.

Mouse üzerinde de DPI tuşu bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar, mouse üzerindeki dpi tuşu nasıl kullanılır şeklinde meraklanmaktadır. Bu tuş, üzerindeki basamaklara dikkat edilerek DPI ayarının yapılmasını sağlamaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap