1. Ana Sayfa
  2. TANITIM
  3. Mobilya Nedir?

Mobilya Nedir?

mobilya
vanhaber.com.tr

İnsanların; günlük yaşamları içerisinde ihtiyaçlarına uygun olarak ve gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yaşadıkları alanları donatıp süsledikleri, dekore ettikleri, taşınabilir eşyaların tümüne mobilya denilmektedir. Mobilyalar; koltuk, masa, sandalye, sehpa, tabure, koltuk, dolap, sandık, küçük süs eşyaları gibi insanların ihtiyaçlarından kaynaklanan ve yaşamlarını kolaylaştıran eşyalardır. Günlük yaşamlarının pek çok alanlarında insanlar mobilya kullanmaktadır. Mobilya kullanımı; kişilerin isteğine veya yerine göre değişik malzemelerden yapılabilmektedir. Fakat mobilya yapımında ve kullanımında en fazla tercih edilen ahşap malzemedir.

 

Mobilyalarda Ahşap Kullanılmasının Nedeni

Mobilyaların yapımında ahşap kullanılmasını birçok nedeni bulunmaktadır. Ahşap; genellikle kolay bulunabilen, kesilip taşınması zor olmayan, kullanışlı bir ham maddedir. Ahşapların işlenmesi, kolay dekoratif süslemelerin yapılmasının mümkün olduğu bir üründür. Ahşaplar şekil verilmiş yüzeyi düzeltilip; özelliklerine göre boyanıp cilalanması ile oluşan görüntü, ahşap malzemeyi insanlar için daha değerli kılmaktadır. Özelliklerinin yanında ahşap malzeme aynı türde bir eşyanın metal veya taş versiyonundan daha hafif ve kullanışlı ürünlerdir. Ahşabın diğer bir özelliği de, coğrafi şartlara bağlı olmakla beraber diğer materyallerden daha ucuza imal edilebilmesidir. Doğal ahşap mobilya estetik görünüm elde etmek amacıyla da birçok alanda restoranlarda kafelerde, lokantalarda kullanılmaktır.

 

Ahşap Mobilya Çeşitleri

Günümüzde hızlı nüfus artışı, göçler ve sosyal gelişimlerini ardından konuk ihtiyacına paralel olarak, iç mekân donatı ürünlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. İç mekân donatı elemanları olan mobilyalar; insanların fizyolojik kültürel ve estetik ihtiyaçları karşılayabilmelidir. Mobilyalar; genel olarak yaşanılan alanların süslenmesine ve çeşitli amaçlarla donatılmasına yarayan eşyalar olarak tanımlanmaktadır. Ahşap mobilya; yemek yeme, çalışma, oturma, yatma gibi işlerin yapılmasında kolaylık ve rahatlık sağlarlar. Ahşap mobilya; parçalarının büyük çoğunluğu yongalı lifli masif ve tabakalı ağaç malzemelerinden yapılan sabit veya taşınabilir eşyalardır. Mobilyalar genellikle işlevine göre biçim alır ve üretilirken doğal ve yapay malzemeler kullanılmaktadır. İşlevine, konstrüksiyon çeşidine, üretimde kullanılan malzemelerin ve kullanıldığı mekanın çeşitlerine göre farklı olarak sınıflandırılmaktadır.

 

Ahşap Mobilya

Ahşap mobilyada etken eleman ağaç malzemedir. Ahşabın kolay işlenmesi, hafif olması, özgül ağırlığına göre direncinin yüksek oluşu, ısı ve sese karşı yalıtkanlığı, doğal yapısından kaynaklanan tekstür, renk ve estetik özellikleri sebebiyle üst düzey işlemlere uygun zemin oluşturması, verniklenebilmesi ve renklendirilebilmesi gibi çok avantajları ile mobilya yapımında ağaç malzemeyi ön plana çıkartmaktadır. Bunun yanında ağaç malzemenin anizotrop, heterojen, higroskopik ve organik bir yapıda olması gibi fiziksel ve mekaniksel özellikler; mobilya tasarımında kısıtlamalara ve uygulamada ise bazı güçlüklere sebep olmaktadır. Kapalı sistem veya son ürün bakımından yapılan tasarım türlerine göre mobilyaların sınıflandırılması yararlı olacaktır. Doğal ahşap mobilya kullanılması ortama estetik bir görünüm kazandırır.

 

Mobilya Üretiminde Kullanılan Ağaç Kökenli Malzemeler

Mobilya yapımında kullanılan ağaç esaslı malzemeler; masif kontrplak, kaplama levha, kontratabla, yonga levha, lif levha, plastik kaplı dekoratif ya da kâğıt ve reçine emdirilmiş ürünler olarak sınıflara ayrılmaktadır. Günümüzde teknolojik ve ekonomik gereklilikler ağaç malzemenin bazı olumsuz özelliklerinin araştırılmasına ve iyileştirilmesine insanları yönlendirmiş ve kullanım için ağaç kökenli diğer malzemelerin üretilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu sebeple mobilya ve yapı elemanlarında ağaç malzemenin yerine ilave olarak yeni endüstriyel ağaç kökenli lif levha, yonga levha gibi malzemeler de üretilmeye başlanmıştır. Bu tür malzemeler; seri ve standart üretim tarzına uygun, yapım süresini kısaltan ve kullanım kolaylığı olan, ağaç kökenli seri mobilya üretiminde yeni bir tarz oluşturmuştur. Endüstriyel olarak üretilen mobilyalarda estetik etkenlerin ön plana çıkmasında ve istenilen özellikte talep edilen mobilyaların şekillendirilmesinde teknolojik gelişmeler ve ekonomik şartlar belirleyici olmuştur.

Masif Ahşap Nedir?

Ağaç kesildikten sonra, ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşaba masif ahşap denilmektedir. Diğer bir tanımıyla ahşabın kaplama veya doldurma olmayan son ve saf hâlidir. Anlaşıldığı üzere masif ahşap tamamen doğal ahşap türüdür. Sunta MDF, kontrplak ya da kaplama gibi diğer türler ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulması ve bileşiminden elde edilen ürünlerdir. Masif ahşap yapıştırıcılarla bir araya getirilen ahşap türlerinden farklı olarak, tamamen doğal gerçek ağaç liflerinden oluşmaktadır. Masif ahşap hiçbir dolgu maddesi veya yapıştırıcı içermemektedir. Masif ahşap türlerinin; ağaç deseni, dokusu ve rengi olmak üzere kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Masif ahşap çoğunlukla; mobilya, dolap, inşaat ve döşeme işleri için kullanılan ürünlerdir. Diğer işlenmiş yapay ahşap türleri gibi kolay kolay deforme olmazlar, fakat lekelere karşı daha hassas malzemelerdir. Masif ahşap ürünler üretilirken; çam, köknar, ladin, Ihlamur, kayın, dişbudak ve gürgen gibi ağaçlar kullanılmaktadır. Masif ahşap mobilya uzun süre dayanabilir ve 200-250 seneye kadar ömürleri bulunmaktadır. Ülkemizde olduğu kadar masif ahşap için gerekli olan ağaç türleri Rusya ve İskandinav ülkelerinden de ithal edilmektedir.

Masif Ahşabın Yararları

Masif ahşap; gerek kullanımı gerekse doğal yapısıyla oldukça kullanışlı ürünlerdir. Masif ahşap malzemeler; çok dayanıklı, geri dönüştürülebilir ürünlerdir. Masif ahşap malzemeleri diğer ahşap malzemelerine göre daha az bakım gerektirir. Masif ahşaplar oldukça dayanıklıdır ve özellikle tutma dayanıklılığı diğer tüm ahşap malzemelerden daha fazladır. Masif ahşap ürünlerinde zımparalama ve inceltme gibi yenileme işlemlerini çok kolay yapılabilir. Ayrıca masif ahşap; eşyaya ikinci, üçüncü ya da dördüncü bir yaşam sağlar. Masif ahşap ürünleri uzun ömürlüdürler ve bu ahşaptan yapılmış eşyanın ömrü 200-250 sene kadardır. Masif ahşap evlerde bulunan bağıl nemi büyük bir oranda muhafaza ederek, bakteri mantar ve böceklerin üremesini engelleyerek, daha sağlıklı ortamlar oluşturur. Bu nedenle astım gibi solunum problemlerini azaltacak koşulların oluşmasını sağlamaktadır. Ahşap eşyaların bulunduğu mekânda hava sirkülasyonuna yardımcı olduğundan ortam havasını temizlenmesine katkıda bulunmaktadır. Masif ahşaplar kurutularak ya da kurutulmadan kullanılabilirler ancak daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları için kurtulmaları daha yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap