1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Miraç Kandili Nedir? Niye Kutlanır? Yapılması Gerekenler

Miraç Kandili Nedir? Niye Kutlanır? Yapılması Gerekenler

mirac_kandili-702x336_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Miraç Kandili Nedir?

Recep ayının 27. Gecesine Miraç Kandili denilmektedir. Kelime anlamı ise, göğe çıkmak, yükselmektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mescid-i Haram önce Mescid-i Aksa’ya sonra da göğe yükselmesi hadisesine miraç denilmektedir.

Miraç Kandili Niye Kutlanır?

Miraç Kandili Neden kutlanır sorusunun cevabı ise, Peygamber Efendimiz’in hiçbir kulun erişemeyeceği manevi aleme erişmiş olmasından kutlanmaktadır. Kadir gecesinden sonra en anlamlı ve faziletli gece olduğu söylenmektedir.

Miraç Kandili

Miraç Kandili Nasıl Geçirilmelidir?

Miraç kandili ibadetle geçirilmesi gereken bir gündür. Peygamber Efendimiz’e ve ümmetine o gün namaz hediye edilmiştir. Beş vakit namazın farz kılındığı gün, miraç günüdür. Bu nedenle Miraç Kandili ibadet edilerek geçirilmesi gereken bir gündür.

Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler

  • Miraç kandiline özel bir ibadet bulunmamaktadır.
  • O günü oruçlu geçirmek sevaptır.
  • 5 vakit namaz kılmanın yanı sıra gece nafile ve kaza namazları kılmanın mükafatı büyüktür.
  • Özel olarak bu gece için toplanıp camide cemaat ile namaz kılınması mekruh sayılmaktadır. Çünkü, teravihten başka cemaatle nafile namazı kılmak mekruhdur.

Miraç Gecesi Yaşananlar

Miraç gecesi yaşananlar İsra Suresi’nde anlatılmaktadır. Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamber olduktan sonra putperestler Müslümanlar üzerinde baskı kurmaya başladı. Ekonomik ve sosyal anlamda hem Peygamber ailesine hem de Müslümanlara karşı boykotlar gerçekleştirildi.  Bu boykotlar 3 yıl sürdü. Boykotların ardından Resullah’ın eşi Hz. Hatice vefat etti. Kısa bir zaman sonra amcası ve hamisi olan Ebu Tâlib’te vefat etti. Bu yıla hüzün yılı denmişti. Allah, Resulünü hem teselli etmek hem de sabrı ve tahammülü sebebi ile ödüllendirmek için Miraç olayını gerçekleştirdi.

Resullah önce peygamberler tarafından karşılandı. Toplu bir şekilde namaz kıldılar. Semanın ilk katında Hz. Adem ile görüşen Peygamberimiz, semanın ikinci katında Hz. İsa ve Hz. Yahya ile, üçüncü katında Hz. Yusuf ile, dördüncü katında Hz. İdris ile, beşinci katında Hz. Harun ile, altıncı katında Hz. Musa ile, yedinci katında Hz. İbrahim ile görüştü.Bu şekilde anlatılan Miraç gecesi rivayete göre Hz. Muhammed’in (s.a.v.) eşi ve amcasının vefatını takip eden dönemde, Hicretten 1 yıl önce gerçekleşti. Günümüzde Recep ayının 27. Günü kutlanmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap