1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Metafor Nedir? Özellikleri? Örnekleri?

Metafor Nedir? Özellikleri? Örnekleri?

kako-R7shpFBsBAJqkfgi
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Metafor Nedir?

Metafor Nedir?

Herhangi bir durum ya da sorunu farklı şekilde anlatmaya metafor adı verilmektedir. Mecaz sanatlardan bir tanesidir.

Metafor’un Yararları Nedir?

Mecaz anlamlardan bir tanesi olan metafor bazı yararlar sağlamaktadır. O yararlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Metafor ile düşünme ve yaratıcılık yetenekleri gelişmektedir.
  2. Soyut kavramlar metafor ile somut yani anlaşılabilir hale gelmektedir.
  3. Metafor bilimsel anlamda kavramların daha iyi öğrenilmesine ve unutulmamasına yardımcı olmaktadır.
  4. Metafor ile bilimsel düşünmek ve problem çözmek yetenekleri gelişmektedir.

Metafor Nedir

Metafor Özellikleri Nedir?

  • Metafor özellikle eğitimde kullanıldığında yukarıda sayılan yararları daha çok işe yaramaktadır. Öğrenciler metafor sayesinde derse daha fazla katılmakta ve konuları daha iyi anlamaktadır. Metafor akılcı düşünmeyi geliştirmektedir. Böylece öğrenciler daha kolay bir şekilde problemleri çözebilmekte ve düşünebilmektedir.
  • Metafor bir söz sanatı olmaktadır. Mecaz ve benzetme kavramlarının birleşmesinden oluşan bir söz sanatıdır. Metafor sayesinde anlam daha etkin bir şekilde anlatılmaktadır.
  • Metafordan özellikle bilimsel çalışmalarda yararlanılmaktadır. Çünkü metafor sunumlarda, öğretme tekniklerinde çok daha fazla işe yaramaktadır.
  • Metafor ile küçük bir nesne bile çok güçlü bir dil ile anlatılabilmekte ve karşıdaki tarafından çok iyi bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Metafor Örnekleri

Eski Türkler ölüm konusunu her zaman metafor ile anlatmışlardır. Örnek verecek olursak ölünce ruhun bedenden ayrılarak Tanrı’ya ulaştığını düşünen ve öyle olduğuna inanan insanlar o dönemde bu olayı kergek bolmak olarak ifade ederlerdir. Buradaki kergek göklere uçan bir kuştur. Bu cümlede de ölüm kuş olup uçmak şeklinde anlatılmıştır. Bu metafora verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Farklı örnekler verecek olursak; hayat şiirlerde romanlarda hep bir yolculuk şeklinde anlatılmaktadır. Buradaki yolculuk bir metafor örneğidir. Aynı şekilde birlikteliklerde aşk ve mantığın aynı seviyede tutulması her zaman söylenmektedir. Bu da bir metafor örneğidir. Bilgi her zaman su kaynağına benzetilmektedir. Suyun hiç bitmeyecek olması gibi bilginin de hiç bitmeyecek olması ifade edilmektedir. Herkes her şeyi bilemez. Herkes için yeni bir bilgi söz konusudur. Burada da bilgi ile su arasındaki bağlantı metafora bir örnektir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap