1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? Mersis No Sorgulama
Trendlerdeki Yazı

Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? Mersis No Sorgulama

5d6f8734c9de3d25b0fdf101

Mersis No Nedir?

Mersis no nedir? Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) 2 ana özelliği yaratmak maksadıyla hazırlanan merkezi bir bilgi sistemidir. Bu özelliklerden birincisi, şirket ile ticari işletmelerin kayıt, değişiklik ve terkin işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi ve ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolanarak elektronik ortamda tutulmasıdır. 2. Ana özellik ise tüm tüzel kişilikler ve diğer ekonomik birimlerin (tacir, serbest meslek erbabı, meslek örgütleri, dernek, vakıf, sendikalar, odalar, birlikler ve bunların üst kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları) tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sağlanmasıdır. Bu bilgiler ayrıca Gümrük ve Ticaret bakanlığı web sitesinde de yer almaktadır. Bakanlığın uygulamasına göre, artık tüm alışveriş web sitelerinde, o web sitesini işleten firmanın web sitesinde firmaya ait mersis numarasının bulunması zorunlu kılınmıştır. Bunu uygulamayan firmalar ve web sitelerine ceza uygulanmaktadır.

mersis no

Mersis Numarası Nasıl Alınır?

Mersis no bir yere başvuru yapılarak alınmaz. Mersis numaranız sizin adınıza oluşturulmuştur zaten. Siz sadece Mersis numaranızı ilgili kurumlardan sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemlerinde tüm firma ve şirketler için mersis numaraları oluşturulur. Nasıl ki kendi bireysel TC. Kimlik numaramızı seçemiyorsak, mersis numarası da aynı şekilde seçilememektedir. Mersis numarası 16 haneli bir numaradan oluşmaktadır. Limited ve anonim şirketlerde sıfır ile başlar, arkasından vergi numarası gelir, 000ve 15-16-17 gibi rakamlarla tamamlanır. Şahıs firmalarında ise; firma sahibinin TC kimlik numarası ile başlar ve 00015, 00019 vb. gibi biter.

Mersis No Sorgulama

Mersis numarası sorgulama ve doğrulama işlemlerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesine ait olan https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap