1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. MCV Nedir? MCV Yüksekliği – Düşüklüğü Nedir?
Trendlerdeki Yazı

MCV Nedir? MCV Yüksekliği – Düşüklüğü Nedir?

kan-degeri-mcv-nedir-ne-demektir
vanhaber.com.tr

İçindekiler

MCV Nedir?

MCV nedir? MCV kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin ortalama büyüklüğünün hesaplanmasını sağlayan bir kan sayım testidir. MCV testi için kişiden alınan kan, tam kan sayımı adlı teste dahil tutulur. Bu testte kan değerleriyle ilgili pek çok bilginin yanı sıra MCV değeri de hesaplanır.

Kişiler için ideal MCV değeri yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterebilir. Çeşitli sınıflandırmaya ait insan grupları için aşağıdaki tablo genel kabul görmüş durumdadır.

MCV Değerleri Tablosu

KişiMCV Değeri
Yetişkin bireyler80 – 100 fL
1-3 günlük bebek85 – 123 fL
6 – 24 aylık bebek70 – 86 fL
6 – 12 yaş arası çocuk77 – 95 fL
12 – 18 yaş arası erkek78 – 98 fL
12 – 18 yaş arası kadın78 – 102 fL
Hamileliğin ilk 3 ayı85 – 98 fL
Hamileliğin son 3 ayı82 – 100 fL

Bu tabloya göre MCV değeri sağlıklı değerin üzerinde yer alan kişilere MCV yüksekliği teşhisi konur. Eğer MCV değeri referans değerlerin altında kalıyorsa bu durumda MCV düşüklüğü teşhisi konur.

MCV Nedir?

MCV Yüksekliği

Yetişkin bireylerde 100 fL üzerinde MCV değeri ortaya çıktığında MCV yüksekliğinden söz edilir. Bunun dışındaki insan grupları yukarıdaki tabloya göz atarak referans değerlerine göre kıyas yapabilir.

MCV’nin yüksek olmasının anlamı, kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) ortalama hacimlerinin olması gerekenden büyük olduğudur. MCV yüksekliği durumu makrositik anemi ismiyle de bilinir. Aşağıdaki durumlar MCV yüksekliğinin sebepleridir.

MCV Düşüklüğü

Yetişkin bireylerde 80 fL değerinin altında MCV değeri hesaplanırsa kişide MCV düşüklüğü olduğu tespitinde bulunulur. Yetişkin olmayan veya özel durumlara sahip bireyler yukarıdaki tablodan MCV normal değerlerine göz atmalıdır. Burada yer alan bilgiler kendisine uygun değilse doktora danışarak bilgi almak şarttır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap