1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Mason Nedir? Kimlere Mason Denir? Mason Tarihi

Mason Nedir? Kimlere Mason Denir? Mason Tarihi

Masonluk
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Mason Nedir?

Mason nedir? Mason akılcılık ve bilimsellikle insanlığın doğuşundan günümüze kadar olan gelişme sürecinde aklın ve fikrin birleşerek en üst seviyede fikir veren insanlar oluşturmasıdır. Kendini bilimsel olarak geliştirerek her türlü bilgiye erişmiş ve bu bilgileriyle fikir sahibi olan ve gelişmiş insan ideolojisi üzerinden bütün insanların kardeş olduğu, birbirlerini severek her türlü sorunun üstesinden gelebileceklerinin bilinciyle varlığını sürdüren en üst fikir grubudur. Yüksek bir felsefi özelliğe sahip olan masonlar tarih ve kültür birleşimiyle oluşan ülke özelliklerini benimsemiş fikir ve din ritüellerinden ayrılmayarak insanları aydınlatma girişimi içinde bulunan kişilerdir.

Mason Nedir?

Kimlere Mason Denir?

Günümüzde masonluk halen devam eden hatta bakıldığında ülkemizde bile halen süregelen bir gruptur. İnsanlara kendi ülkesi içerisinde tarihsel, kültürel ve manevi duyguları yüklemeyi amaçlayan masonluk tüm dünya devletlerinde varlığını sürdüren gruplardır. Bağlı oldukları bir din olmaksızın insanlığın oluş sürecinin sevgi, hoşgörü, anlayış çerçevesine dayalı olarak sürdürüldüğünü ve bütün insanların birbirlerini severek birbirlerine yardım etmeleri gerektiğini savunan düşünce fikir sistemine uyan üyelerine mason denmektedir. Masonlar insanların kendi kendine var edilen bir tür canlı olduklarını ve güçlü olabilmek için birbirlerine destek olmaları gerektiğini savunmaktadır.

Masonlar insanları etkileyebilecek kadar yüksek felsefi özelliklerde bilgi sahibi olan kişilerdir. İnsanları etkisi altına aldıktan sonra amaçları doğrultusunda bu kişilere görevler verilmektedir. Kişilere verilecek görevler bu üyelerin uygulamasını gerektirecek aksi halde iyi insan çizgisinden ayrılacağı yönünde olduğundan masonlar insanları ektileri altında toplayarak amaçları doğrultusunda kullanan kimselerdir.

Mason Tarihi

ilk defa 18. Yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Daha sonra Fransa’da ve tüm Avrupa kıtasına yayılmıştır. Allah inancını ret ederek ve bu kabul etmemeyi süsleyerek insan sevgisi, yardımlaşma gibi sebeplerle insanları etkileyen masonlar dünya üzerinde yaşayan insanlar üzerinde hâkimiyet kurarak insan gücünü ellerine geçirmeyi amaçlamaktadır. İnsan gücünü ele geçiren masonlar ülkenin zenginlerini de ele geçirerek iş yönetimlerinde özellikle şirket sahibi, holding kuruluşlarında söz hakkına sahip olmaktadır. Masonluk birbirlerine maddi anlamda destek olarak hızla kalkınmaktadır. Fakat kendilerini dinlemeyen üyelerini aralarından çıkararak onunla olan bağlarını koparmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap