1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Vanlı Girişimci Siftahını Yaptı Mantar Tesisi Kurdu

Vanlı Girişimci Siftahını Yaptı Mantar Tesisi Kurdu

a (1)
vanhaber.com.tr

 

Vanlı Girişimci Siftahını Yaptı Mantar Tesisi Kurdu

Vanlı girişimci siftahını yaptı mantar tesisi kurdu. Yılmaz Kanmış, istiridye mantar üretimi için başladığı yolda ilk mahsullerini almaya başladı.  

Van Edremit ilçesinde mantar tesisi kuran Yılmaz Kanmış, projesinde başarılı bir şekilde ilerliyor. Kasım ayı itibariyle kolları sıvayan Kanmış, ilk mahsullerin verdiği mutluluğun tarifsiz olduğunu belirtti. Vanlı girişimci sözlerine şunları ekledi, ”Umarım aynı tadı aynı lezzeti bekleyen vatandaşlarımızla da bu mutluluğumuzu paylaşırız. 3 depoda verim vermeye başladı. Bugün ilk verimimizi aldık. 3 depoda birinci flaş süresinde yaklaşık 2 ton mantar almayı hedefliyoruz. İlk hasadımızı topladık. Bundan sonra günlük depolarımızdan mantarlarımız toplanacak ve bu süreç bir hafta ile 10 gün arasında sürecek. Asıl amacımız üretim yapabilmek istihdam sağlamak bunun yanında insanları istemiz olduğu lezzeti sadece bahar ayında değil yılın 4 mevsiminde istediği zaman istediği şekilde bulabilmesidir.”

Vanlı Girişimci Siftahını Yaptı Mantar Tesisi Kurdu

Mantar Tesisinin Detayları

Mantar Teknik Elemanı İhsan Kanmış ise tesisin kışın olacak zorlukları ve yaptığı iş ile ilgili şunları belirtti, ”Burada ısıtma ve soğutmayı dengeleyebilirsek iyi bir ürün alacağız. Kompost hastalanmadığı sürece bu kompostu alıp farklı bir yerde olduğu gibi bırakırsanız, 6-7 ay mantar elde edebilirsiniz. Ama bu mantar çok az olur ve ticari bir değeri olmaz. Normali 45 gün olup en fazla 60 günden sonra çıkarıp yeniden doldurmak lazım.” dedi.

Mantarlar gerekli işlemlerden geçtikten sonra paketlenip, çeşitli market ve manavlara dağıtıldı. Vatandaşın beğenisine sunulan mantarlar raflarda yerlerini aldı.

Vanlı Girişimci Siftahını Yaptı Mantar Tesisi Kurdu

Tesisin Hedefi

Kanmış, ”Yoğun talep doğrultusunda tesisimizi kurup mantar üretimine başladık. Bunu duyan çevre illerden de talep var. Biz bu taleplerin hepsini karşılayabilecek kapasiteye ne zaman ulaşırız bilemiyorum ama bu işi yapmak isteyen arkadaşlarımız gelip bizden bu işin teknik kısmını öğrenip, kendi yerlerinde ve kimseye ihtiyaç duymadan kendi üretimlerini yapabilirler. Tabi burada önceliğimiz mantarı üretip herkese bu mantarı satmaktır. Ancak bu işten gelir elde etmek isteyenlere de kompost satışlarımız olacak. Çünkü birçok kişi bu işi yapmak istiyor, ancak teknik bilgiye sahip olmadıkları için kompostu dışarıdan istiyorlar. Özellikle yaz mevsiminde kompost dışarıdan geldiği zaman yaklaşık 24 saatlik zaman diliminde ancak elimize yetişiyor.”

Diğer haberlerimize göz atmayı unutmayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap