1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Linux İşletim Sistemi Nedir? Ünlü İşletim Sistemleri
Trendlerdeki Yazı

Linux İşletim Sistemi Nedir? Ünlü İşletim Sistemleri

Kapak-4
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Linux İşletim Sistemi Nedir?

Linux işletim sistemi nedir? 1991 yılında Linus Torvalds tarafından ortaya çıkarılan işletim sistemi açık kaynak kodlu olması dolayısıyla bireysel veya farklı ekiplerce geliştirilip, alt tabanlı fakat genel özellikleri açısından farklı işletim sistemlerinin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.  Birkaç örnekle açıklamak gerekirse;

  1. Ubuntu adlı işletim sistemi de tabanlı yazılmış, renkli ve profesyonel tasarımlar ile hazırlanmış bir işletim sistemidir.
  2. Ülkemizde faaliyet veren TÜBİTAK( Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ), Pardus adlı işletim sistemini Linux sayesinde programlamış ve birçok okulda bulunan akıllı tahtalara yüklemiştir.

Yine Linux’un açık kaynak kodlu bir sistem olmasından dolayı birçok uygulama ve program geliştirici tarafından kullanılmakta ve yeni programlar ortaya çıkarılmaktadır.  Dünya üzerindeki birçok üniversite alt alanlarında Linux ile uygulamalar geliştirmekte ve bilgi hazinesinin genişlemesine vesile olmaktadır.

linux

Ünlü İşletim Sistemleri

Şüphesiz dünyada en fazla bilinen işletim sistemi Windows‘tur. Ardından Mac OS gelir. Yazılımcılar bilir ancak bilgisayar kullanıcıları arasında bilen sayısı diğer iki işletim sistemine göre epey azdır. Linux’un diğer sistemlere göre en önemli avantajı açık kaynak kodlu olması ve tamamen ücretsiz olmasıdır.

Ancak tüm dünyada 1 milyara yakın cihazda bulunan Android işletim sisteminin temelinde Linux bulunmaktadır. Oldukça stabil çalışan Android cihazlar gücünü en iyi şekilde kullanmaktadır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap