1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Libido Nedir? Libido Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Libido Nedir? Libido Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

libido-nedir
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Libido Nedir?

Libido nedir? Tıp literatürüne ilk kez ünlü psikolog, psikoseksüel kuramın kurucusu Sigmund Freud tarafından kazandırılmıştır.

Latince kökenli bir kelime olan “ libd” kelimesi Latincede memnuniyet ya da şehvet anlamına gelmektedir. Libido da “libd” kelimesinden türetilen cinsel arzu, şehvet anlamına gelen bir kavramdır.
Sigmund Freud’ a göre insan yaşamını yönlendiren sadece 2 tane dürtü vardır. Bunlar açlık ve cinselliktir.

Freud’a göre libido, bireyin yaratıcı yönünü geliştiren ve daha estetik düşünmesini sağlayan cinsel arzu ya da cinsel istek olarak tanımlanmıştır.

libido nedir

Kişinin dış dünya ile ilişkilerini düzenleyen ve toplumsal uyumunu sağlayan şey, libidonun doyurulmasıdır.

Libido, bireyi cinsel arzularını davranışa dönüştürmesinde önemli bir yere sahip olan bir öğedir.

Bazı insanların libido seviyesi çok yüksek olmasına karşın kimi insanın libidosu çok düşüktür. İnsanların bir kısmı cinsel etkinlikleri sadece bir görev olarak yapmakta ve zevk almamaktadır. Bunun temel sebebi libido eksikliğidir.

Sigmund Freud’ a göre libido çocuklukta hem cinsel hem de sanatsal bir görev üstlenir. Libido, çocuğu sanata, yaratıcı düşünceye ve buluşlara yöneltip, çocuğun cinsel gelişiminin tamamlanmasında önemli bir görevi olan yapıdır.

Libido Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yorgunluk, yoğun stres, heyecan, depresyon, ameliyat, anksiyete ve diğer psikolojik rahatsızlıklar libido seviyesini düşürebilir.

Her insanın libidosu aynı düzeyde değildir. Kimi insanın cinsel arzusu çok fazla iken kimi insanın libidosu çok düşüktür. Bu durum genetik faktörlere, yaşadığınız ortama ve fizyolojik yapıya bağlı olarak değişmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap