1. Ana Sayfa
 2. DÜNYA
 3. Kültür Nedir? Kültür Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kültür Nedir? Kültür Hangi Özelliklere Sahiptir?

maxresdefault (18)_360x400

Kültür Nedir?

Kültür nedir? Kültür, toplumların tarih boyunca yarattığı ve sonraki nesillere aktardığı değerler bütünü olmaktadır. Kültür kelimesi, Latince kökene sahip olan cultura kelimesinden gelmektedir. Cultura kelimesi ise, süslemek ve bakmak gibi anlamlara sahiptir.

Kültür, çok eski ve kapsamlı bir kavram olmaktadır. Bunun yanı sıra; bir toplumun çeşitli konulardaki bakış açısının tespit edilmesini sağlayan bir araçtır. Değerler bütünü olarak da tanımlanan kültür, çeşitli ilkeler ile oluşmuş ve gelişmiştir.

Kültürü oluşturan ilkeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Dil: Kültürü oluşturan ilkelerin en önemlisi olan dil, değerleri nesilden nesle aktarmaktadır. Bu sayede, kültür gelecek kuşaklara yayılmakta ve zenginleşmektedir.
 2. Din: Kültürü oluşturan ilkelerden olan din, tarih boyunca toplumların hayatında önemli bir yer edinmiştir.
 3. Gelenek ve Görenek: Toplum yaşamında etkili olan kurallar bütünüdür. Bireylerin davranışlarını yönlendirme ve düzenleme gibi işleve sahiptir.

Kültür Nedir?

Kültür Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kültür, değerler bütünü olarak tanımlanmakta ve çeşitli özelliklere sahip olmaktadır. Bu özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kültür, tarih boyunca değişmekte ve gelişmektedir. Bu nedenle, canlı bir varlık olarak tanımlanmaktadır.
 • Kültür, toplumun malı olmakta ve her bireyini kapsamaktadır.
 • Kültür, toplumların değerlerine göre değişmekte ve her topluma özgü olmaktadır. Bu durum, kültürün orijinalliğine işaret etmektedir.
 • Kültür, ait olduğu milletin tarih boyunca biriktirdiği değerler bütününü kapsamaktadır. Bu nedenle, süreklilik arz etmekte ve tarihi olmaktadır.

Kültürle İlgili Süreçler Nelerdir?

Kültürle ilgili süreçler, beş gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Kültürlenme: Toplumda bulunan kişiler, içinde yaşadıkları kültürün davranış ve değerle ilgili kurallarını öğrendikleri bir kültürel süreç olmaktadır.
 2. Kültürleşme: Kişi ya da toplumların, farklı kültürlerle kaynaşması ve birbirlerine benzeyerek değişmesidir. Bu süreçte, kültürlenme süreci ile zıt faaliyetler yapılmaktadır.
 3. Kültürel Yayılma: Toplumda oluşan maddi ve manevi değerlerin, farklı kültürlere yayılması sürecidir.
 4. Kültürel Asimilasyon: Bir kişi ya da grubun, farklı kişi ya da grupların etkisiyle kültürlerini yitirmeleri sürecidir.
 5. Kültür Şoku: Farklı bir kültürel ortama girildiğinde yaşanan uyum sağlayamama sürecidir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap