1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi Notunu Yükseltmek

kolay-kredi-cekebilmek-icin-kredi-notu-nasil-yukseltilir-iste-kredi-notu-yukseltme-yontemleri

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi Notunu Yükseltmek için ne yapmalıyız? Bankaların dolandırıcılık konusunda aldığı önlemlerden birisi olan kredi notu dünyanın her yerinde uygulanan bir sistemdir. Bankalar kredi çekmek ya da kredi ürünlerinden yararlanmak isteyen müşterilerine kredi notu incelemesi ile işlem uygulamaktadır. Kredi notu düşük olan müşterilere başvuruları için red kararı verilmektedir. Haliyle bu durum kredi çekmek isteyenleri kredi notunu yükseltmenin yolları konusunda arayışa sokmaktadır.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından her bireyin kredi notu kayıt altında tutulmaktadır. Henüz hiçbir bankadan ürün, kredi kartı ya da kredi işlemi gerçekleştirmemiş kişilerin kredi notu O yani en alt seviyededir. Bankalardan ürün kullanıldığında hangi bankadan olursa olsun kredi notuna etki sağlayacaktır. Peki kredi notunu yükseltmek için neler yapılması gerekiyor?

Kredi notu nasıl yükseltilir?

  • Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle borçlarınızdan kurtulun. Fatura ödemelerinizin düzenliliği dahi bu konuda değerlendirmeye alınmaktadır. Var olan tüm borçlarınızı kapatın ve hali hazırda gerçekleştireceğiniz fatura ödemelerinizi de düzenli şekilde aksatmadan gerçekleştirin.
  • Henüz bankacılıkla ilgili hiçbir ürün ya da hizmetten faydalanmadıysanız düşük limitli bir kredi kartı alın. Düşük limitli olmasına dikkat edin. Çünkü kredi kartının asgarisini ödeyerek kartı her ay döndürmek kredi notunu yükseltmek için fayda sağlamıyor.
  • Bankalara olan mevcut kredi borçlarınızın bir bölümünü azaltmaya çalışın. Borçlarınızın tamamını kapatamıyorsanız bir kısmını ödeyerek ya da ödemelerinizi düzenli şekilde yaparak da kredi notu yükseltmek mümkündür.
  • Ne kadar çok kredi ya da ürün kullanırsanız faydanıza olacaktır. Ancak burada çok ürün kullanıp borçlanmanızdan bahsetmiyoruz. Kullanım yoğunluğunuzu artırmak ve düzenli ödemelerle borçlarınızı aksatmamak kredi notunuzun yükselmesi için avantaj sağlar.
  • Ödeme günleriniz konusunda dikkatli davranmalısınız. Kredi kartı ya da kredi borcunuzun ödemesini bir gün dahi geciktirmemeniz gerekiyor. Gelir tarihiniz ile borç ödeme tarihiniz uyuşmuyorsa banka iletişime geçerek ödeme tarihlerini tekrardan yapılandırabilirsiniz.
  • Finansal performansınızı aylık olarak kontrol etmek için Findeks üzerinden Risk Raporu takibi gerçekleştirin.

Kredi notunu yükseltmenin yolları konusunda son olarak kredi ve ürün kullanımından korkmamanızı da tavsiye ederiz. Bütçenize uygun şekilde hareket ederseniz korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Dikkat etmeniz gereken nokta kendi bütçenizi bilmek ve bu bütçeye uygun hizmetlerden faydalanmak.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap