1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Kreatinin Nedir? Kreatinin Yüksekliği Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Kreatinin Nedir? Kreatinin Yüksekliği Nedir?

5ddc374966a97c19be3b3147

Kreatinin Nedir?

Kreatinin nedir, kas metabolizması enerji üretimine büyük katkısı olan kreatin den üretilen atık bir moleküldür. Keratin kan dolaşımı üzerinde bulunur, vücutta bulunan irili ufaklı bütün kasların üzeride fiziksel ve hormonal anlamda yenileme işi yapar. Süreklik arz eden bu döngü içinde, keratin hormonunun % 2’si kreatinin atık molekülüne dönüşerek böbreklerden süzülür ve idrar yolu ile vücuttan atılır.

Kreatinin yüksekliği nedir ?

Böbrek rahatsızlıklarının bir sonucu olarak kreatinin yüksekliği ortaya çıkabilir. Böbreklerde fonksiyon bozukluğu veya hastalığını anlamak için kreatinin testi yapılır. Kreatinin yüksekliği muhtemel bir böbrek rahatsızlığına işaret edebilir, etmeyebilir de.  Böbrek yetmezliğinin çok değişken semptomları vardır.  Kreatinin yüksekliği aşırı proteinli gıda bağımlılığı ve ağır antrenmanlar nedeni ile olabilir.

Kreatinin Nedir

Kreatinin kaç olursa tehlikeli?

Yüksek kreatinin böbrek yetmezliğine sebep olur. Sağlılı yetişkin insanlarda kreatinin 10.0 mg/dl altında olmalıdır, 1.5 kreatinin, yani 15.0 mg/dl kreatinin takip edilmeli nedenini bulup düşürmelidir.Yüksek kreatinin 1 ay devam edebilir bu süre zarfında, testler yaptırın.

Çocuklarda kreatinin 2.0 mg/dL sınırında veya üstünde çıkması böbreklere zarar verebilir hatta böbrekleri çalışmaz hale gelebilir.

Kreatinin yüksekliği nasıl düşürülür?

Kreatinin yüksekliği tedavisi doktor kontrolünde tıbbi tedavi ile kontol altında tutularak düşürülmelidir. Bunun yanında doktorunuzun bilgisi dahilinde diyet ve bitkisel destekler alınabilir.

  1. Diyet
  2. Papatya Çayı
  3. Isırgan Otu
  4. Karahindiba Kökü
  5. Tarçın
  6. Sibirya Ginsengi

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap