1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Kortizon Nedir? Kortizon Hormonu Neden Kullanılır?

Kortizon Nedir? Kortizon Hormonu Neden Kullanılır?

61420_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Kortizon Nedir?

Kortizon nedir? Kortizon bir hormondur. Bu hormon kortikosteroid sınıfında yer almakta olup, anti-alerjiktir. Aynı zamanda bağışıklığı baskılayan ve iltihap kurutan özellikleri de bulunmaktadır. Genel anlamda ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hormon kullanılırken dozunun çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Dolayısıyla yalnızca uzman hekimlerin verdiği durumlarda kullanılması önerilmektedir.

 Kortizon Hormonu Neden Kullanılır?

Kortizon hormonu stresli olunan durumlarda vücutta kendiliğinden de artmaktadır. Bu hormon bazı hastalık ve rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Astım,
 2. Alerjik durumlar,
 3. Deri hastalıkları,
 4. Ülseratif kolit,
 5. Sedef,
 6. Egzamana,
 7. Artrit gibi hastalıklar.

Kortizon Nedir?

Kortizon Çeşitleri Nelerdir?

Kortizon ilaçların çeşitleri bulunmaktadır. Hangi şekilde tedavi uygulanacağı uzman bir doktor tarafından belirlenmektedir. Kortizon çeşitleri şu şekildedir.

 1. Kortizon iğnesi

Ağrılar, şişlikler, kızarıklar için kortizonlu iğne kullanılmaktadır. İltihaplı olan bölgeye enjekte edilmektedir. Özellikle gut, izole eklem iltihabı, bursit, psteoartrit gibi hastalıklar için kortizon iğne kullanılmaktadır. Bu iğnenin yapıldığı bölgede kızarıklık olması normaldir. Aynı zamanda göğüs bölgesinde sıcaklık da hissedilebilmektedir. İğne yaptıran kişinin ağrısını dindirmek için soğuk uygulama yapması önerilmektedir. Ayrıca 2 gün boyunca yalnızca ayakta duş alması da tavsiye edilmektedir. Diz bölgesine iğne vurulduysa bu durumda birkaç gün ağır iş yapmamak gerekmektedir.

 1. Kortizon hapı

Kortizon hap ağız yolu ile alınan tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle ankilozan spondilit ve Romatoid artrit hastalıklarında hap kullanılmaktadır. En sık kullanılan tedavi yöntemi budur. Doktorunuza başka kullandığınız bir ilaç var ise mutlaka bunun bilgisini vermelisiniz. Reçetede hapı kaç gün kullanmanız gerekiyorsa onun dışına çıkmamalısınız. Bu konuda sizi doktorunuz da uyaracaktır.

 1. Kortizon kremi

Deri iltihaplanmalarında kullanılan kortizon kremler, krem şekli dışında sprey, jel, köpük formunda da olabilmektedir. Böcek ısırıklarında, sedef, egzama hastalıklarında bu kremlerin kullanılması önerilmektedir. Kremlerin ne kadar sürüleceği, günde kaç kere uygulanacağı ve kaç gün kullanılması gerektiği hakkında doktorunuz bilgilendirme yapacaktır. Bunun dışına çıkılmaması önerilmektedir. Kortizonlu kremler genel olarak 5 günden fazla kullanılmamaktadır. Yalnızca sürülmesi gereken bölgelere sürülmeli, onun dışında herhangi bir yere sürülmemelidir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap