1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Konkordato Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Talep Edilir?

Konkordato Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Talep Edilir?

konkordato_768x360_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Konkordato Nedir?

Konkordato ne demek diye soracak olursanız; borçlu olan şirketin iflasın eşiğine gelerek iflas etmesini engellemek için borçlarını ödeyebilmesi için yeni bir ödeme planının oluşturulması ve karşılıklı olarak anlaşması olarak açıklayabiliriz. Şirketler çeşitli zamanlarda borçlarını ödeyemeyecek durumda olabiliyorlar. Konkordato ile birlikte de borçların indirimi ya da farklı ödeme koşulları ile tekrardan bir planlama yapılması sağlanabiliyor. Konkordato ne anlama geliyor sorularına da böylelikle yanıt vermiş oluyor.

Konkordatonun Faydaları Nelerdir?

  1. Daha rahat ödeme planının oluşmasını sağlar.
  2. Borçlu olan şirketleri iflasın eşiğinden kurtarır.
  3. Borçların biraz daha indirilmesini sağlar.
  4. Karşılıklı olarak anlaşmayı sağladığı için şirketler arası kopukluğu önler.

Borçlu olan şirketler için oldukça yararlı bir anlaşmadır. Şirketler arası karşılıklı anlaşma söz konusu olduğu için herhangi bir davalık durum ortaya çıkmaz. Böylelikle sağlıklı bir şekilde borçlar ödenmeye devam eder.

Konkordato

Konkordato Nereden ve Nasıl Talep Edilir?

Konkordato talebinde bulunacak olan şirketler borçlu olan kişinin bulunduğu yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesi’nden, eğer ki merkezi yurt dışında olan şirketler için ise Türkiye şubesinden,  birden fazla şubesi olan şirket için ise merkez şubenin bulunduğu yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesi’nden,  iflasa tabi olmayan borçlu şirket için ise bulunan yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesi’nden talep edilmelidir. Çeşitli belgelerin götürülmesi ile birlikte Asliye Ticaret Mahkemesi’nden konkordato talebi verilebilmektedir.

Konkordato Süresi Ne Kadar Olmaktadır?

Borçlu şirketler bu talepte bulunduklarında mahkeme kararı ile belirli bir süre verilmektedir. Mahkeme talep üzerine 3 ay geçici mühlet sunacaktır. Eğer ki gerekli bir durum var ise de 2 ay gibi bir süre daha uzatılarak 5 aya tamamlanabilmektedir. Mahkeme bu geçici mühlet esnasında ise kesin mühlet kararını açıklayacaktır. Mahkeme komiser raporunu inceledikten sonra talep başarıya ulaşırsa 1 yıl kesin mühlet verilmesi sağlanabilmektedir. Kesin mühlet süresince eğer ki gerekli bir durum varsa 6 ay daha uzatılması mümkün olabilmektedir. Verilen mühlet için bütün süreler kullanılırsa da 23 aya kadar mühlet süresi çıkabilmektedir. Konkordato ne demek ve süreleri ne kadardır soruları da bu şekilde yanıtlanmış oluyor.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap