1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Komünizm Nedir? Komünizm ile Sosyalizmin Farkları Nelerdir?

Komünizm Nedir? Komünizm ile Sosyalizmin Farkları Nelerdir?

2f1_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Komünizm Nedir?

Komünizm nedir? Komünizm, endüstri araçlarının ortak şekilde mülkiyeti temeline dayanan ve sınıfsız bir toplumu savunan bir ideoloji olmaktadır. Komünizm için toplum düzeni, devletsiz ve parasız olmaktadır. Bunun yanı sıra; endüstri araçlarının ortak şekilde mülkiyetine dayanan sosyalizm hareketi ile karıştırılmamalıdır.

Komünizm Akımları

Komünizm hareketi, çeşitli akımlar doğrultusunda gelişmiştir. Bu akımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Marksizm – Leninizm: Bu akım, Karl Marx ile Vladimir Lenin gibi önemli kişilerden adını almıştır. Bunun yanı sıra; toplumsal düzenin sınıfsız olması gerektiğini savunmaktadır. Ayrıca, kapitalizme karşıdır.
 2. Anarşist Komünizm: Bu akım, kapitalist sistemin toplumsal devrim sonucunda yok olacağını savunmaktadır. Bunun yanı sıra; komünizme geçişin de devleti ele geçirme sonucunda olacağını savunan görüşleri reddetmektedir.
 3. Sol Komünizm: Bu akım, Komünist Enternasyonal isimli birliğin sol tarafını temsil etmektedir.
 4. Dini Komünizm: Bu akım, ekonomi çerçevesinde gelişmiştir. Ayrıca, devlet işlerine dinin karıştırılmaması gerektiği de savunulmaktadır.
 5. Avrupa Komünizmi: Bu akım, Avrupa’daki bazı ülkelerde bulunan komünist partilerin ortaya atmasıyla tanınmıştır. Akımın gidişatını ise, büyük çaptaki olaylar etkilemekteydi.
 6. Dünya Komünizmi: Bu akım, uluslararası veya küresel olarak da tanımlanabilmektedir. Dünya’da bulunan tüm ülkeleri kapsayan bir hareket olmaktadır.

Komünizm Nedir?

Komünizm ile Sosyalizmin Farkları Nelerdir?

Komünizm ile sosyalizm, sıklıkla birbirlerine karıştırılan kavramlardır. Ancak, bu ideolojilerin birbirinden çeşitli farkları bulunmaktadır. Bu farklar şöyle sıralanmaktadır.

 1. Komünizm hareketinde ekonomi, bir parti tarafından yönetilmekte ve kontrol edilmektedir. Sosyalizm akımında ise, ekonominin halk tarafından yönetildiği ve kontrol edildiği görülmektedir.
 2. Komünizm hareketinde mal ve hizmetler, kişilerin ihtiyaçlarına göre; sosyalizm hareketinde ise, kişilerin yapmış oldukları işlere göre dağıtılmaktadır.
 3. Komünizm hareketinde özel mülkiyet hakkı bulunmamaktadır. Ancak, sosyalizm hareketinde kişilerin özel mülkiyet hakkı bulunmakta; yalnızca büyük bir sermaye elde edilmesine karşı çıkılmaktadır.
 4. Komünizm hareketinde devletin temel yapısında değişiklikler yapılması gerektiği düşünülmektedir. Sosyalizm hareketinde ise, devletin ele geçirilmesi sayesinde de yeni bir düzen kurulabileceği belirtilmektedir.
 5. Komünizm hareketi, politik ve ekonomik sistem olarak değerlendirilirken; sosyalizm hareketi, yalnızca ekonomik sistem olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap