1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Komünizm Nedir? Komünizmi Savunan Akımlar Nelerdir?

Komünizm Nedir? Komünizmi Savunan Akımlar Nelerdir?

5dfccb8867b0a925e8057c11
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Komünizm Nedir?

Komünizm nedir? Komünizm, toplumsal örgütlenmenin gerekliliğini, bütün sistemlerin ve malların ortak mülkiyete dayalı olan bir politik harekettir. Ortakçılık olarak bilinen bu hareket, sadece üretim ürünlerinin ortaklığına dayalı olan sosyalizm ile ayırt etmek gerekir. Çoğunlukla komünizm ve sosyalizm birbiriyle aynı sayılır ancak aynı değildir; ikisinin arasında farklılıklar vardır. Sitemizde bulunan “sosyalizmin ve komünizmin arasındaki farklar” adlı yazıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyıldan itibaren dünya siyasetinde büyük güçler haline gelen modern komünizm, Karl Marks’ın kaleme aldığı Kominist Parti Manifestosu ile birlikte gündeme gelmiştir.

Kominist sisteme göre; özel mülkiyete dayalı kapitalist sistem yerine, sınıfsız ortak mülkiyete dayalı bir toplumun oluşması gerekiyor. Sınıfsızlığın esas alındığı bu toplumda herkes eşit haklara sahiptir.

Komünizm Nedir

Bu sisteme eleştiriler şu yöndedir; bireylerin eşit olması, ütopya olarak atfedilir ve zorla yaşanmaya çalışılması ile birlikte kaos ortamına yol açacağı inanılır.

Tarih sahnelerine baktığımız zaman, komünizme dayalı devletler ve topluluklar var olmuştur. Paris Komünü, kominist  sistem yaşayabilen ilk topluluktur. Bunun dışında Ukrayna ve İspanya’da da iç savaş dönemlerinde kominist hareketle şekillenen yapılar kurulmuş ve bu kominist toplulukların yaşayışı 4 yıl sürmüştür.

Komünizmi Savunan Akımlar Nelerdir?

Bu akımlar arasındaki en yaygın olanları Leninizm (Marksizm- Leninizm)’dir. Marksizm Leninizm’e göre komünizme giden süreci bu şekilde tanımlamışlardır; ilk öncelikle burjivazi ortadan kalkması sağlayacak olan işçi sınıfı rejim başlatacak ve ardından da komünizmin hazırlayıcısı olan sosyalizm aşamasına geçilir. Marksist kurama göre de son aşama komünizm gerçekleşecek ve devlet yapılanmaları ortadan kalkacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

 

Yorum Yap

Yorum Yap