1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Kızıl Elma Nedir? Kızıl Elma Ülküsü Nedir? Ziya Gökalp

Kızıl Elma Nedir? Kızıl Elma Ülküsü Nedir? Ziya Gökalp

5a7edfc57152d835ec6b40f1_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma nedir? Kızıl elma, Türkler için uzaklaşıldığı takdirde çekiciliği artan düşleri ifade etmektedir. Bu mitolojik kavram, Türkler arasında milliyetçilik akımının yayılmasına neden olmaktadır. Bu kavramın, ne zaman ve nerede ortaya çıktığı bilinmemektedir. Hangi olay sonucunda bulunduğuyla ilgili bilgi de bulunmamaktadır. Ancak, Osmanlı Devleti ile tarihe geçtiği de bilinmektedir.

Kızıl elma ifadesi, Oğuz Türkleri için gerçekleştirilmesi istenen hedefleri ifade etmektedir. Bunun yanı sıra; alınması gereken yerlerin ifade edilmesinde de kullanılmaktadır. Batı kaynaklarında ise, hükümdarlık belirtisi olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra; Roma’da bulunan Saint Pierre Kilisesi’ne ait olan kubbenin kızıl elma olduğu da söylenmektedir.

Kızıl elma, Türkler için cihan hakimiyeti anlayışını simgelemektedir. Örneğin; İstanbul’un fethedilmesi, kızıl elma ülküsünün gerçekleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Osmanlı padişahları içinse kızıl elma, hükümdarlık belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle birçok Osmanlı padişahı, ellerinde elma ile resmedilmiş bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet, II. Selim, II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim gibi padişahlar, bu şekilde resmedilen padişahlar arasındadır.

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma Ülküsü Nedir?

Türk kültüründe, kızıl rengi değerli bir renk olarak bilinmektedir. Elma ise, bolluk ve bereketi simgeleyen bir meyve olmaktadır. Eski Türklerde ise kızıl elma kavramı, kızıl bir top çerçevesinde simgelenmiştir. Bu kızıl top, zaferi, hakimiyeti ya da fethedilecek yeri gösterme amacıyla kullanılmıştır.

Kızıl elma ülküsü, ilk olarak Orta Asya’da bulunan Türkler tarafından kullanılmıştır. Ergenekon Destanı’nda kızıl elma kavramı kullanılmıştır. Bu destanda, Türklerin eski vatanlarını alma hedefi, kızıl elma simgesi ile ifade edilmiştir.

Ziya Gökalp ve Kızıl Elma

Ziya Gökalp, 1913 yılında Türk Yurdu Dergisi’nde Kızıl Elma isimli bir şiir yayınlamıştır. 1914 yılına gelindiğinde ise, aynı isimle bir şiir kitabı çıkarmıştır. Ziya Gökalp için bu simge, ortam ile bağlantılı olmamaktadır. Bir hedefi ya da ideali temsil etmektedir. Kızıl Elma isimli kitabın temel konusu ise, Turancılık ideali olmaktadır. Ziya Gökalp sonrası Ömer Seyfettin, “Kızıl Elma Neresi?” isimli bir kitap çıkarmıştır. Bu kitapta kızıl elma simgesi, ulaşılması hedeflenen ülke olarak ifade edilmiştir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap