1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. KHK Nedir? KHK Özellikleri Nelerdir?

KHK Nedir? KHK Özellikleri Nelerdir?

5a410462d3806c0514b1f58e_360x400

KHK Nedir?

KHK nedir? KHK, Kanun Hakkında Kararname kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen kısaltmasıdır. Hükümet tarafından çıkarılan, kanun gücüne sahip olan kararnamelere KHK denilmektedir. Ülkemizde 1982 anayasasının 87. Maddesi KHK ile ilgili olup, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarıldığı konusunda bilgiler verilmektedir. Bu yetki Bakanlar Kurulu’na Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmektedir.

KHK Özellikleri Nelerdir?

Kanun Hakkında Kararnameler bazı özellikler çerçevesinde çıkartılmaktadır. Özellikler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Anayasada ilk kez 1982 Anayasa ile girmiştir.
  2. Kanun Hakkında Kararnameler olağan dönemlerde Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılmaktadır. Bu dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlar Kurulu’na Kanun Hükmünde Kararname çıkartabilmeleri için yetki vermektedir.
  3. Olağanüstü dönemlerde Kanun Hükmünde Kararnameler Cumhurbaşkanlığı başkanlığı ile toplanan Bakanlar Kurulunca çıkartılmaktadır. Olağanüstü dönemlerde Kanun Hakkında Kararname için Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetki vermesine gerek yoktur.
  4. Kanun Hakkında Kararnameler Anayasa’ya, kanunlara uygun olmalıdır.
  5. Anayasamızın kırmızı çizgisi olan kişi hakları ve ödevleri ve siyasal hak, ödevler hakkında Kanun Hükmünde Kararname çıkartılamaz.
  6. Kanun Hükmünde Kararnameler Resmi Gazetede yayımlandıkları gün yürürlüğe girer. Eğer KHK içerisinde farklı bir tarihte yürürlüğe gireceği yazıyor ise o tarihte yürürlüğe girer. Aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de sunulur. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Kanun Hükmünde Kararname sunulmaz ise, aynı tarihte yürürlükten kalkar.

KHK Nedir?

Olağanüstü Dönemlerde Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin Özellikleri

Olağanüstü dönemde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin, olağan dönemlerde çıkarılanlardan bir takım farklılıkları bulunmaktadır. Olağanüstü dönemlerde çıkartılan KHK’lar için yetki kanuna gerek bulunmamaktadır. Olağanüstü dönemlerde kişi hak ve ödevleri ve siyasal hak ve ödevler haklarında da bir takım sınırlamalar getirilebilir. Ortak özellik olarak ise yayımlanma biçimleri aynıdır. Eğer olağanüstü dönemde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Kanun Hükmünde Kararname sunulmazsa ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından reddedilirse Resmi Gazetede yayımlandığı gün yürürlükten kalkar. Olağanüstü hal ülkelerde planlanmayan bir olay gerçekleştiğinde ilan edilir. Sadece bir bölgede ilan edileceği gibi ülkenin tümünü kapsayabilir. Resmi Gazetede yayımlanır ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onayına sunulur.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap