1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Kanal İstanbul Projesi Nedir? Kanal İstanbul Güzergahları
Trendlerdeki Yazı

Kanal İstanbul Projesi Nedir? Kanal İstanbul Güzergahları

5e09bace55427f1a442cdd7f
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Kanal İstanbul Projesi İstanbul Boğazını gemi geçişinde rahatlatacak olan bir projedir. Montrö Boğazlar Antlaşması sırasında 1936 yılında, yıllık boğazdan 3 bin gemi geçmekteydi. Yıllar geçtikçe gemi geçiş sayısı giderek arttı. Yıllık yaklaşık olarak 50 bin gemi boğazdan geçiyor. 2100 yılına gelindiğinde bu sayının 100 bini bulabileceği düşünülüyor. tabii yalnızca gemiler değil, Şehir hatları vapurları, feribotlar ve günlük balıkçı tekneleri gib deniz araçları ile günlük 2500 araç da boğazı kullanıyor. Haliyle boğaz trafiğinin artması gemilerin geçiş planlarında eksikler yaratmaya başladı. Bu eksiklerin giderilmesi için alternatif arayışlar projenin tetikleyicisi oldu.

Proje İstanbul’da tarihi Roma İmparatorluğuna kadar dayanan bir Suyolu projesidir. 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kanal İstanbul Projesi “çılgın proje’’ olarak Haliç Kongre Merkezi’nde açıklanmıştır. Net bilgi verilmemiş, yalnızca Projeye ilişkin temel bilgi verilmiştir. TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde Dönemin Enerji Bakanlığı Müşaviri Yüksel Önem’ yazdığı makalede ilk kez önerilmiştir.Uzunluğu 47 km olan, Büyükçekmece Gölü’nden başlayıp Terkos Gölü’nün batısından geçecek İstanbul Kanalı, su yüzeyindeki genişliği 100 m, derinliği 25m olarak tasarlanmıştır. İstanbulda bir yeni ada ve iki yeni yarımada oluşacak. Bu proje ile birlikte, İstanbul boğazı tanker trafiğine kapatılacak.

Kanal istanbul

Kanal Projesi Güzergahları

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre; Çılgın Proje Küçükçekmece gölünden başlayan ve Avcılar , Küçükçekmece, Durusu ve Sazlıdere mevkiini kapsıyor. Yapay Su yolunu içeren Kanal İstanbul güzergahı 42.2 km.’dir.Kanalın tabanda yaklaşık 125 m, genişliği ise yüzeyde 145 ile 150 m arasında olacak. Suyun derinliğinin 25 m olacak.

Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölünden ayırarak, Sazlıdere ve Altınşehir mahallelerinden, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca ilerleyecek. Karadenize ulaştığı yer ise Terkos ve Durusu mahalleleri olacak.

Alan büyüklükleri ise;

  1. Arnavutköy 28.6 km,
  2. Küçükçekmece 7,
  3. Başakşehir 6.5,
  4. Avcılarda ise 3.1 km ilçe sınırları içerisinde olacak.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap