1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Kalkınma ve Yatırım Projeleri Van İçin Görüşüldü
Trendlerdeki Yazı

Kalkınma ve Yatırım Projeleri Van İçin Görüşüldü

van-da-yapilacak-kalkinma-ve-yatirim-odakli-12828744_o

Kalkınma ve Yatırım Projeleri

Kalkınma ve yatırım projeleri Van için görüşüldü. AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas tarafınca organize edilen görüşmede Van’ın belediye başkanlarıyla birlikte DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir gerçekleşecek projeleri değerlendirdi.

Abdulahat Arvas eşliğinde, Van’ın belediye başkanlarıyla birlikte DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir gerçekleşecek projeleri değerlendirdi.

Toplantı Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapıldı. Yapılan toplantıya Edremit, Erciş, Tuşba, Gürpınar, Gevaş, Çatak ve Bahçesaray belediye başkanları da katılım sağladı. Toplantının başlangıcında konuşma yapan Van Ak Parti Milletvekili Abdulahat Arvas, parti döneminde Doğu Anadolu Bölgesi’ne geçmiş yıllara kıyasla fazlasıyla önem verildiğini belirtti.

Kalkınma ve Yatırım Projeleri

Abdulahat Arvas Konuşma Gerçekleştirdi

Doğu Anadolu Bölgesi’ni kalkındırmak için her şeyi yapacaklarını belirten Arvas, “Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin batısıyla olan gelişmişlik farkını azaltmak ve bölgenin refah seviyesini yükseltmek öncelikli müdahale alanlarından biri olarak değerlendirilmiştir. Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı da bu amaçla kurulmuştur. DAP İdaresi faaliyete başladığı 2013 yılından itibaren çeşitli sektörlere yönelik programlar uygulayarak bölgede yer alan birçok kamu kuruluşu. Yerel yönetimler ve üniversitelere proje karşılığında finansman desteği sağlamıştır. Başlıklar halinde özetlemek gerekirse; küçük ölçekli tarımsal sulama, hayvan içme suyu göletleri, bitkisel ve hayvancılık altyapısının geliştirilmesi, tarihi kent bölgelerinin canlandırılması, okuma kültürünün geliştirilmesi ve güneş enerjisini destekleme gibi başlıca programlara destek verilmektedir. Belediye başkanlarımızın da proje çalışmalarına veya icra edecekleri hizmetlere finansman desteği sağlayacak DAP İdaresi Bölgemizde önemli bir çözüm ortağıdır. Bölgesel kalkınma, yerel, bölgesel, ulusal aktörlerin katılımıyla gerçekleşebilecek bir süreçle mümkündür.” dedi.

Görüşmeler Mecliste Gerçekleşti

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir de, ellerindeki tüm imkanlarını fazlasıyla zorlayarak Doğu Anadolu Bölgesi’ne hizmetlerini sunmak için çaba sarf ettiklerini ifade etti. “Bugüne kadar Van’da 212 kilometre sulama kanalı imalatı, 44 bin metreküp kapasiteli hayvan içme suyu göleti, İpekyolu canlı hayvan pazarı. Çaldıran ve Erciş kesimhaneleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine Bal UR-GE tesisi ile Van Çiftçi Eğitim Merkezi yaptık. Ayrıca desteklerimiz sadece tarım ve hayvancılık alanı ile sınırlı kalmadı. Bunun yanında Van’a yedi adet semt kütüphanesi, Tuşba İskele Sahil Rekreasyon Alanı, Van Kalesi yürüme yolu ve karşılama merkezi, Eski Van Şehri Kazısı ve Gevaş Selçuklu Mezarlığı çevre düzenlemesi gibi önemli projeleri de finanse ettik.” diye belirtti.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap