1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Kader Nedir? Kaza ile Farkı Nedir?

Kader Nedir? Kaza ile Farkı Nedir?

İslam’a-Göre-Kader-Nedir-728x375
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Kader Nedir?

Kader, Allaha imanın temelleri arasında, birçok kişinin anlamakta zorlandığı bir konudur. Çoğu insanın aklına şu tarz sorular gelebilir: ” Kader değişir mi? Allah, daha önce benim kaderime günaha gireceğimi yazmışsa burada benim suçum nedir? Evlilik de kadere dahil mi? Madem kaderimde ölecek olduğum yazılmış, o zaman o kişiyi öldüren neden katil oluyor ve suçlu sayılıyor?
Katil olan kişi öldürmeseydi diğer kişi hayatta olacak mıydı? Madem kaderimizde cennete yada cehenneme gideceğimiz önceden belli, o zaman neden sınava girmek zorundayız? Peki kaderimi değiştirebilir miyim?..” Bu ve buna benzer yüzlerce soru…
Kadere iman, iman esasları içinde, birçok insanın kavramakta zorlandığı bir meseledir. Pek çok insanın kafasında şu sorular olabilir:
”Kaderi değiştirmek mümkün müdür? Allah, benim kaderimde birçok günahı işleyeceğimi ve kötülük yapacağımı yazdıysa burada benim suçum nedir? Evlilik de kadere girer mi? Madem kaderimizde cennete veya cehenneme gideceğimiz yazılı, o halde bu imtihan niçin?
Kader

KADER ve KAZANIN Farkı Nedir?

Kelime anlamına bakacak olursak Kader; takdir, ölçme, plan, program gibi birden çok anlama gelmektedir. İslami bir kavram olan Kader ise; “Cenab-ı Hakk’ın, kâinatta olmuş ve olacak her şeyi, bütün vasıflarıyla, bütün hâlleriyle ezelde bilmesi ve daha onu yaratmadan önce, her şeyiyle, levh-i mahfuz denilen kader levhasında yazmış olmasıdır.” Kaza ise, “Allah’ın bu ezelî yazıyı ve takdiri, vakti gelince yaratmasıdır.” 

Kader Allah’ın gücünün kudretinin bir sonucudur. Kaza ise Allah’ın kudretinin bir yansıtmasıdır. Yani yüce Allah bilgisi ve kudreti ile yazmış ve yaratmıştır. Yazı, kaderdir; yaratmak, kazadır.

Örneğin bir insanın zaman dünyaya geleceği ve ne zaman vefat edip aramızdan ayrılacağı önceden Allah’ın sonsuz olan ilmi ve kudreti ile belirlenmiştir. İşte biz bu kudrete ve Allah’ın takdirine yani ilahi plana kader diyoruz. O kişini vakti zamanı geldiğinde dünyaya gelmesi ve dünyadan ayrılması olaylarının yaratılışına ise kaza diyoruz. Ancak herşeyi kaza ve kadere bağlayıp dünya’dan kendimizi soyutlamak hiç doğru bir davranış değildir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap