1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Jean Claude Van Damme
Trendlerdeki Yazı

Jean Claude Van Damme

5c8e2c2907291c1d74059a3c
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Jean Claude Van Damme

Jean Claude Van Damme Gerçek adı Jean-Claude Camille Francois Van Varenberg’dir. Jean-Claude Van Damme 18 Ekim 1960 tarihinde Belçika’nın Brüksel şehrinin Sint-Agatha Berchem bölgesinde çiçekçilik yapan Eugene ve Eliana çiftinin çocuğu olarak doğdu. 10 yaşındayken dövüş sanatlarına başladı. Babası kendisini Shotokan karate okuluna kaydettirdi​​. Dövüş stillerini Shotokan Karate ve Kickboks oluşmaktadır. 16 yaşındayken, 5 yıl boyunca bale okuluna gitti.

Spor kariyeri

Jean-Claude Van Damme 10 yaşındayken Centre National De Karate’ye (Karate Milli Merkezi) katıldı. Bu dönemde Belçika Karate Takımı’nda bir yer kazanmıştır. Daha sonra Dominique Valera ile tanışarak kickboks eğitimi aldı.

Van Damme, 15 yaşındayken, Belçika’da karateye başladı. 1976-1980 yılları arasında katıldığı turnuvalarda 44 galibiyet ve 4 yenilgi aldı. 26 Aralık 1979 tarihinde, Brüksel’de, La Coupe Francois Persoons Karate Turnuvası’nda Avrupa Karate Şampiyonasını kazandı. Coupe des Espoirs Karate Turnuvası’nda ikinci oldu. 3 günlük turnuvada, Van Damme takım arkadaşı Angelo Sapataro’ya finalde kaybetmeden önce 25 rakibini yenmişti. Van Damme, 1977-1982 yılları arasında 18 galibiyet (18 nakavt) ve 1 yenilgi aldı. 5 yıllık tam temas kariyeri boyunca, sadece Sherman Bergman ile yaptığı maçta, bir kez yere yıkıldı.

Jean Claude Van Damme

İlk turda 56 saniye içinde Bergman’ı nakavt etti. Jean-Claude Van Damme 18 ve 19 yaşında Avrupa orta siklet karate şampiyonu oldu. Kendini çelimsiz ve güçsüz bulduğu için vücut geliştirme antrenmanlarına başladı. Sonraki yıllarda Kickboks, Muay Thai ve Full Contact’a ağırlık verirken esneklik ve karate idmanlarını da aksatmadı. 99 kilodayken resmi olmayan bir vücut geliştirme organizasyonunda Mr. Belgium ünvanını aldı.

Film kariyeri

Jean-Claude Van Damme ve çocukluk arkadaşı Michel Qissi, 1982 yılında, yıldız olma umuduyla ABD’nin Los Angeles şehrine taşındı. Her ikisi de, Breakin adlı filmde figüran olarak yer aldılar. Van Damme formunu korumak ve idmanlarını aksatmamak için anlaştığı bir spor salonunun ücretsiz temizliğini ve işletmesini yapıyordu. Bu dönemde geçimini sağlamak için taksi şoförlüğü, dans öğretmenliği, pizzacılık ve gece kulüplerinde bodyguardlık gibi işlerde çalıştı.

1983 yılında Fransız yapımı ‘Rue Barbare’ adlı filmde figuran bir polis olarak rol aldı. 1984’de Breaking adlı break-dance filminde figüranlık yaptı. Aynı yıl Monaco Forever adlı 40 dakikalık bir kısa parodi filmde 5 dakikalık kısa rolüyle eşcinsel bir karateciyi canlandırdı.

Daha sonra film çevirmek için Hong Kong’a gitti. Fakat istediği başarıyı elde edemeyince şansını Hollywood’da denemeye karar verdi. Ünlü aksiyon starlarından ufak roller almak için yardım istedi. Kendisine verilen tek şans The Predator filmindeki yaratık kostümünü giymek oldu.

Deneme çekimleri sırasında Van Damme ile yapımcı arasında sorun çıkınca rolü iptal oldu. Bu dönemde bazı fitness ve Uzak Doğu sporları dergilerine pozlar verdi. 1986’da No Retreat No Surrender filminde oynadı. Rolü kısaydı ve kötü adam karakterindeydi.

Ancak bu rolü Van Damme’ın bazı çevreler tarafından fark edilmesini sağladı. 1988’de ufak bütçeli sıradan bir ajan filmi olan Black Eagle’da oynadı. Bir gün Cannon Films’in sahiplerinden Menahem Golan’ın ofisini arayıp randevu istedi. Defalarca randevu alıp atlatılan Van Damme, Menahem Golan’ı dışarda görmeye çalıştı.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap