1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

1448046628428-geii4yuzwy4-gqqnsz0picw-1024x683

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler nelerdir? Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, 15 milyonu aşkın nüfusu ile dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alıyor. Şehir içerisinde bulunan birçok tarihi yapı, anıtlar, müzeler ve modern alışveriş merkezleri her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

İstanbul’un görülmesi gereken mekanlarını tüm detaylarıyla ele aldığımız haberimizde bu büyük metropol şehrin öne çıkan yerlerini listeledik. İstanbul’da gezilecek yerler, İstanbul’un tarihi yapıları, İstanbul’un görülmesi gereken yerleri, İstanbul’da nereler gezilmeli sorusunun yanıtını bu listede bulacaksınız.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Avrupa’da ziyaret edilecek en iyi şehirleri arasında da hızla yükselen İstanbul, tarih açısından zengin bir şehir olmasıyla biliniyor. Yurt içinden gelen ziyaretçiler, yabancı turistler ve hatta İstanbul’da yaşayan birçok kişi için önemli bir kaynak niteliği taşıyan yazımızın devamında İstanbul’da gezilecek yerlere gelin birlikte bakalım.

İstanbulda Gezilecek Yerler

Ayasofya

Belli dönemlerde kilise ve cami olarak hizmete sunulan Ayasofya günümüzde Müze olarak hizmet veriyor. Ayasofya‘nın isim anlamı; Aya kutsal, Sofya bilgelik anlamına gelmektedir. Çünkü Sofya ismi 4. yüzyılda Hz İsa’ya atfedilmiş bir lakaptır.

Adresi: Sultan Ahmet Mahallesi, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih / İstanbul

Ayasofya’ya nasıl gidilir?

Sultanahmet, Fatih’te bulunan Ayasofya’ya tramvay seferleri ile kolaylıkla gitmeniz mümkün. Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı’nın Babüssaade kapısı

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır.

Topkapı Sarayı Adres: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih

Sultanahmet Camii

İstanbul Fatih’te bulunan Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Altı minare bulunan bu cami 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. İbadete açıktır ve ziyaret ücretsizdir.

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’da Kabataş’tan Beşiktaş’a uzanan Dolmabahçe Caddesi’yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunmaktadır. Saray, 1843 – 1856 yılları arasında inşa edilmiştir.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, I. Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir. Süleymaniye yapılırken Ayasofya’nın tasarımından esinlenilmiştir.

Adres: Süleymaniye Mah., Prof. Sıddık Sami Onar cad. No:1, 34116 Fatih

Galata Kulesi

İstanbul’un Galata semtinde bulunan Galata Kulesi, 528 yılında inşa edilmiş olup şehrin en önemli sembolleri arasındadır. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir. 67 metre uzunluğundaki bu kule İstanbul’un Beyoğlu ilçesindedir.

Galata Kulesi Adres: Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi Sok, 34421 Beyoğlu

Kız Kulesi

Galata kulesinde olduğu gibi Kız Kulesi de İstanbul’un en önemli sembolleri arasındadır. Adına şiirler yazılan, efsanelere konu olan ve hikayeler yazılan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiştir.

Kız Kulesi Adres: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar

Kapalı Çarşı

İstanbul Beyazıt’ta bulunan Kapalı Çarşı, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alır. Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Altın alış ve satışının en fazla yapıldığı yerlerden de biridir.

Kapalı Çarşı Adres: Beyazıt Mh., 34126 Fatih

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap