1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. İroni Nedir? Edebiyatta İroni ve İroni Örnekleri

İroni Nedir? Edebiyatta İroni ve İroni Örnekleri

5deba0d318c7731b206fc818_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

İroni Nedir?

İroni nedir? İroni sözlük anlamı ile gülmece anlamına gelmektedir. En bilinen anlamı ise söylenmek istenen şeyin tersini söyleyerek kişi ile alay etmektir. Mizah ile karıştırılan bu terim, mizahtan farklı bir anlam taşımaktadır. Mizah, kişiyi güldürmek için gerçekleşirken, ironi daha çok eleştirmek amacı ile söylenmektedir. İroni kimi zaman yalnızca sözle değil, mimik, jest ve ses tonu ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Edebiyatta İroni

Edebiyat içerisinde ironi 3 çeşitte incelenmektedir. Bu çeşitler şu şekildedir.

  1. Sözlü İroni

Sözlü ironi günlük hayatta kullanılan ironi çeşididir. Söylenen bir şeyin tersi ima edilmektedir.

  1. Durum İronisi

Karakterler olayın gerçekte nasıl olduğu ile dışarıdan nasıl göründüğü arasındaki farkları anlatıyorsa bu durum ironisidir.

  1. Dramatik İroni

Dramatik ironi de seyirciler anlatılan olayı oynayan karakterden daha çok bilmektedir.

İroni Nedir?

Örneklerle İroni

İroniyi tam olarak anlamak için örneklerle anlatmak çok daha doğrudur. İroni, aslında günlük hayatta herkes tarafından zaman zaman yapılmaktadır. Bazı insanlar ironiyi çok sık kullanmaktadır. Bu insanlar yakın çevrelerinde iğneleyici kişiliği ile tanınmaktadır. Bu nedenle ironi yapmanın da karakter ile alakası bulunmaktadır. Bazı insanlar ironi yapmaktan ya da kendilerine ironi yapılmasından hiç hoşlanmazlar. İroni örnekleri ise şu şekildedir.

  1. Bir arkadaşınızın ya da yakınınızın evine gittiniz ve evin pis olduğunu gördünüz. Bu durumda arkadaşınıza ya da yakınınıza “evinde çok temizmiş, bal dök yala” derseniz ironi yapmış olursunuz.
  2. Sevgiliniz, eşiniz gün boyu sizi aramadı. O gün akşam ona “bugün de beni ne kadar çok merak ettin, sürekli arayıp durdun” derseniz bu bir ironi yapmaktır.
  3. İş yerine 9’da gitmeniz gerekiyor ve siz bazı sebeplerden 10’da gittiniz. Yöneticiniz size “bugünde işe tam vaktinde geldin” diyorsa ironi yapıyor demektir.
  4. Arkadaşınızla buluşacaksınız ve buluşma noktanıza geldiniz. Yarım saat sonra gelen arkadaşınıza “bugün de ne kadar dakiksin” derseniz ironi yapmış olursunuz.
  5. Arkadaşınız size edebi bir yazısını gösteriyor. Siz de yazıyı edebiyattan uzak buldunuz. Eğer “çok başarılısın, adeta bir Tolstoy kadar iyi” derseniz ironi yapmış olursunuz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap