1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. IP Nedir? IP Adresi Nasıl Oluşur? Dinamik ve Statik IP Adresi

IP Nedir? IP Adresi Nasıl Oluşur? Dinamik ve Statik IP Adresi

ip-adresi-nasil-bulunur_768x360
vanhaber.com.tr

İçindekiler

IP Nedir?

IP nedir? IP, İnternet ağına bağlanmış olan cihazların veri alışverişi yaptıkları adrestir. IP kelimesinin açılımı ise, Internet Protocol ya da İnternet Protokolü olmaktadır. Ağa bağlı olan her bilgisayar, bir IP adresine sahiptir. Bu adresler, bilgisayarlar için kimlik görevi üstlenmektedir.

Bugünlerde kullanılan IP adres versiyonları, Ipv4 şeklinde olmaktadır. Ipv4 versiyonu, 8’er bitlik 4 sayı ile gösterilmektedir. Bu nedenle toplam olarak 32 bitten oluşmaktadır. Bu versiyon, gelecekte Ipv6 versiyonunun popülerleşmesiyle kullanılmayabilir. Çünkü; Ipv4 versiyonu, zaman içinde yetersiz kalacaktır.

Ipv6 versiyonu ise, toplam 128 bitten meydana gelmektedir. Bu durum ise, oldukça uzun bir IP adresinin göstergesidir. Ipv4 versiyonunun eksik kısımlarını tamamlamayı amaçlayan Ipv6, gelecekte popüler olma potansiyeline sahiptir.

IP Adresi Nasıl Oluşur?

Bilgisayarların iletişiminde önemli rol oynayan IP adresi, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, bilgisayarın bağlandığı ağ ile ilgili olmaktadır. İkinci bölüm ise, bilgisayarın bulunduğu konum ile ilgili olmaktadır. İlk bölüm, network ID olarak isimlendirilirken; ikinci bölüm, host ID şeklinde isimlendirilmektedir. Örneğin; 160.144.24.14 şeklinde bir IP adresi kullanılabilmektedir. Bu adres, kullanılan bilgisayarın kimliği görevi görmektedir.

IP Nedir?

Dinamik ve Statik IP Adresi

İnternet ağına bağlı olan cihazlar için oldukça önemli bir rol üstlenen IP adresi, iki gruba ayrılmaktadır. Bu grup aşağıdaki gibi olmaktadır:

  1. Dinamik IP Adresi: Bu IP adresi, sürekli değişkenlik göstermektedir. İnternet ağına her bağlanıldığında, kullanılan bilgisayarın IP adresi farklı şekilde olmaktadır. Bu adres, İnternet ağından kopma yaşandığında dahi kalıcı olmamakta, yeniden atanmaktadır. Sunucu ya da arayüz tarafından yapılan atama işlemi, otomatik olarak gerçekleşmektedir.
  2. Statik IP Adresi: Bu IP adresi, her zaman sabit kalmaktadır. Hiçbir değişiklik karşısında değişmemekte ve önemli sistemler için kullanılmaktadır. Statik IP adresi, servis sağlayıcıları tarafından atanmaktadır. Bir web sitesine girildiğinde ilk aşamada sitenin sunucusuna bağlanılmaktadır. Sonraki aşamada ise, DNS sunucuları IP adresleriyle alan adlarını eşleştirmektedir. Bunun sonucunda girilmek istenilen web sitesine yönlendirme sağlanmaktadır. Böylece statik IP adresi, İnternet ağına her bağlanıldığında sabit kalmakta ve sunuculara ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap