1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. İnfluenza Nedir? İnfluenza Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

İnfluenza Nedir? İnfluenza Belirtileri Nelerdir?

5c0b81150f254410202c2eb1
vanhaber.com.tr

İçindekiler

İnfluenza Nedir?

İnfluenza nedir? Virüsün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalık. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiyor ve hastalandırıyor. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade ediliyor.

İnfluenza A

Çeşitli hayvanların kendilerine ait grip virüsleri var ve hayvanlarda da grip hastalığı görülebiliyor.

Genellikle hayvanlardaki grip virüslerinin insanlara bulaşması beklenmiyor. Bununla birlikte bazı yıllarda hayvanlardaki grip virüsleri yapı değiştirerek insanlara bulaşabiliyor.

Domuz gribi virüsü de 2009 yılında Meksika’da bu şekilde insanlara bulaştı, daha sonrasında insandan insana yayılarak beklenenden çok daha fazla insanı etkiledi, tüm dünyaya yayıldı ve bir salgına neden oldu.

İnfluenza Nedir

2009 yılında görülen bu salgın domuz gribi salgını olarak ifade edildi. Aynı etken daha sonraki yıllarda diğer mevsimsel grip etkenleri gibi beklenen sayıda insanı etkiledi ve hastalandırdı.

Bu nedenle daha sonraki yıllarda domuz gribi virüsü de artık mevsimsel grip virüsleri arasında yer aldı.

2009’da küresel bir salgın olan influenza A (H1N1) virüsü artık “domuz gribi” olarak tanımlanmıyor.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada bu yıl saptanan virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

İnfluenza B

Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunuyor. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişiyor, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabiliyor.

İnfluenza A ve influenza B ayrı alt tipler olarak adlandırılmakla birlikte neden olduğu hastalık tablosundaki şikâyetler ve bulgular tamamen aynı.

Bu iki alt tipin tedavisinde kullanılan ilaçlar da farklı değil ve hastalar aynı ilaçlar ile tedavi edilmekte.

İnfluenza Nedir?

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap