1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. İmsak Nedir? İmsak Vakti Nedir?

İmsak Nedir? İmsak Vakti Nedir?

kako-yT3tDsmFelKNuu49

İmsak Nedir?

İmsak sözlük anlamı olarak, kendini tutmak, engellemek, geri durmak anlamına gelmektedir. Fakat bizler imsak kelimesini genel olarak dini anlamı ile kullanırız. Dini anlamda; sahurdan iftar vaktine kadar hiçbir şey yememek, içmemek, orucu bozan her şeyden el çekmek, uzak durmak anlamına gelmektedir. Oruç tutmaya başlama vaktine bu ad verilmektedir. Bu durum Kur’an-ı Kerim’de de geçmektedir.

Vakti Nedir?

Ramazan aylarında oruca başlamak için her şehir için ayrı saat bulunmaktadır. Bu saat takvimlerde gösterilmektedir. Oruca başlama vakti olan bu saate denilmektedir. İmsak vaktinde gece sona ermektedir. Yani bir başka deyişle yatsı vakti bitmiştir, sabah namazı vakti başlamıştır. bu vakitte Ramazan ayında ezan okunmaktadır. Ezan ile birlikte yemek, içmek ve orucu bozan diğer her şeyden uzak durulmaktadır. Ezan başladığında ağzında lokma olan kişi, bu lokmayı yutabilir. Bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İmsak

İmsak Vaktinde Namaz Kılınır mı?

İmsak vaktinde sabah namazının kılınıp kılınamayacağı konusu her yıl Ramazan aylarının en merak edilen sorularından biri haline gelmektedir. Sabah namazı vakti, tan ağırmasından ikinci fecrin doğmasına kadar başlar ve güneş doğana kadar da devam eder. İmsak vakti de tan yerinin ağırdığı vakittir. Dolayısıyla imsak vaktinde sabah namazı vakti de girmiş olmaktadır. Bu nedenle imsak vaktinde okunan ezan ile de sabah namazı kılınabilmektedir. Güneş doğana kadar sabah namazı vakti devam etmektedir. O süreç içerisinde istenildiği zaman kılınabilir. Vakti geçtikten sonra ise kaza namazı şeklinde kılınmalıdır.

2020 Yılı Ramazan Ayı

2020 yılında Ramazan Ayı 23 Nisan 2020 tarihinde başlayacaktır. O gece sahura kalkacak olan Müslümanlar, o günün akşamında da ilk teravih namazını kılacaklar. 81 ilin vakitleri birbirinden farklıdır. Güneşin doğuşuna göre  farklı illerde farklı zamanlarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu vakit şudur diye bir genelleme yapmak imkansızdır. Ramazan ayı 2020 yılında da günlerin uzun olduğu dönemlere denk gelmektedir. Bu nedenle 17 saate kadar oruç zamanı uzayabilmektedir. İftar ile sahur arası ise yaklaşık 6 ya da 7 saat kadardır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap