1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. İktisat Nedir? Mikro ve Makro İktisat?

İktisat Nedir? Mikro ve Makro İktisat?

kako-cxLvZYWq5LrIqhq5

İktisat Nedir?

İktisat Nedir? İktisat, insan yaşamı için gerekli olan kaynakların üretim, tüketim ve bölüşüm gibi faaliyetlerini inceleyen bir bilim dalıdır. İnsanlar, hayatlarını devam ettirebilmek için çeşitli kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Bu kaynakların karşılanması için de çeşitli ürün ve hizmetler üretilmektedir. Üretilen ürün ve hizmetlerin ise, üretim, tüketim ve bölüşüm gibi faaliyetlerinin incelenmesi iktisadı oluşturmaktadır.

İktisat bilimi, var olan kaynakların sınırlı ve tükenebilir olması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra; insanların ihtiyaçlarının sınırsız olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, iktisat bilimine ihtiyaç vardır. İktisat bilimi, mikro iktisat ve makro iktisat gibi alt dallara sahip olmaktadır.

Mikro ve Makro İktisat Nedir?

İktisat biliminde, kıt kaynaklar ve kıtlık gibi ifadeler kullanılmaktadır. Bu ifadeler, bireylerin elde ettiği gelirlerle alakalı olarak kullanılmamaktadır. Burada amaç, bireylerin istedikleri her ürün ya da hizmeti satın alamayacaklarının belirtilmesidir. Bu nedenle her birey, tercihleri doğrultusunda satın alma işlemi yapmaktadır. Yani, bir ürün ya da hizmet yerine başka bir ürün ya da hizmet tercih edilebilmektedir. İktisat biliminde ise, ürün ve hizmetler, tercih edilme durumuna göre belirlenmektedir. İktisadın bir alt dalı olan mikro iktisat ise, ürün ve hizmetlere biçilen fiyatları incelemektedir.

İktisadın bir başka alt dalı ise, makro iktisat olmaktadır. Makro iktisat, piyasaları dünya genelinde incelemekte ve araştırmaktadır. İşsizlik, milli gelir, istihdam ve enflasyon gibi konular, makro iktisat kapsamına girmektedir. Sonuç olarak ise, mikro iktisat bireysel düzeyde; makro iktisat ise, evrensel düzeyde çalışmalar yapmaktadır. Ancak, her iki bilim dalı da oldukça gerekli ve önemlidir.

İktisat nedir

İktisat Biliminde Kullanılan Önemli Kavramlar

İktisat bilimi ile ilgili araştırma ve çalışmalarda bazı önemli kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. İhtiyaç: İhtiyaç ya da gereksinim, karşılandığı takdirde insanı mutlu eden; karşılanmadığı takdirde ise, üzüntü veren duygu olmaktadır.
  2. Üretim Faktörleri: Üretimin gerçekleşmesi için kullanılan unsurlardır.
  3. Fayda: Ürün ya da hizmetlerin, insan ihtiyacını karşılamasıdır.
  4. Değer: Ürün ya da hizmetlere verilen önemdir.
  5. Fiyat: Ürün ya da hizmetin parasal karşılığıdır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap