1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

1200x627-gunde-uc-hurma-yerseniz-vucuda-olan-etkisi-sasirtiyor-iste-hurmanin-mucizevi-faydalari-1572001129884
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları nelerdir? Müslümanlar olarak yine bir ramazan ayına erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ayın en değerli gıdası, olmazsa olmazı olan hurma sadece aklımızda değil damaklarımızda da tat bırakmaktadır.

Sofralar kurulur çeşit çeşit yemekler yapılır ama iftarda ilk elimizde tuttuğumuz, orucumuzu açtığımız şey hurmadır. Vücudumuzun her bir köşesinde adeta sağlık dağıtan hurma ramazan ayının en güzel sembolü olmuştur. Hurma şifadır, hurma panzehirdir. Hastalıklara şifadır hurma.

Hurma ideal bir besindir. Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, ve A Vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor.

Hurmanın faydaları

Resulullah (SAV), namaz kılmadan önce birkaç taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Eğer kuru hurma da bulamazsa birkaç yudum su yudumlardı. (Ravi : Enes (R.A))

Hafızaya iyi gelir ve hafıza kaybı gibi önleyici faydaları vardır
Kanseri önleyici özelliği vardır, büyük oranda hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser riski ve kalp hastalığı riski düşüktür. Hurmalarda yüksek miktarda lif bulunur tam bir lif deposudur.

Antidotsan kaynağıdır, kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmayı önlemede faydalı olduğu bilinmektedir. Kan damarlarını yumuşatıcı özelliği vardır. Arap ülkelerinde fazla tüketilmesinden kanser riski ve kalp damar hastalığı riskleri düşüktür.

Diğer bir bilimsel araştırmada hamile bayanın hurma tüketmesi doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır. Doğum sonrası anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunmaktadır. Hurmanın bu kadar faydaları yakın tıbbın araştırmaları ile olmuştur halbuki Kuran’da ta 1400 sene evvel hurmanın faydaları bildirilmiştir. Hurma bebe gıdasıdır.

Şeker hastalığına hurmanın faydaları

Diyabet ve yüksek tansiyonda faydalıdır, kandaki şekeri arttırmaz ve şekeri ayarlar.

Hurmanın diğer faydaları ise, gözleri kuvvetlendirir, kemik erimesini engeller, karaciğeri güçlendirir, stres ve gerginliği giderir.

İftarda hurmanın önemi

Hurma iftarda çok yemenizi engeller. Kan şekerini dengeler iftarda birkaç hurma yiyip namaz kıldıktan sonra yemek yemeniz sizi tıka basa yemekten kurtaracaktır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap