1. Ana Sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 1 Ocak’a Kalmayın! İndirimi Kaçırmayın
Trendlerdeki Yazı

1 Ocak’a Kalmayın! İndirimi Kaçırmayın

kako-2HNwpt3lUDcFaNPN
vanhaber.com.tr

Hurda araçlar için son günler! Teknolojik yapıdan artık eski kalan, çevreyi kirleten, maddi açıdan miadı dolmuş ve aynı zamanda çok yakıt tüketen avantajı olmayan hurda araçlar toplanmaya başlamıştı. Geri toplanması hususunda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi 2019 sene sonunda son buluyor.

Hurda araçlar için son günler

Hurda araçların, 27 Temmuz 2017 tarihinden bu yana, Ankara Büyükşehir Belediyesi Etimesgut Hurda Toplama Merkezi tarafından toplanmasına başlanmıştı. Başkent’te bulunan hurda araçlar, 7020-7103 sayılı Kanun gereğince günümüze kadar 1.525 hurda aracı bedel almadan toplattı. Ekonomik açıdan olumlu etkiler almak maksadıyla M1 ve N1 kategorisine ait ekonomik açıdan miadını doldurmuş hurda vasfındaki araçlarını teslim eden vatandaşlar, eğer yeni bir vasıta almak isterlerse satın alma işlemleri sırasında ÖTV indiriminden faydalanabiliyor. Bu yeni düzenleme, on altı yaşındaki ve daha yaşlı araçları hurda vasfına ayırıp, sıfır vasıta almak isteyenlere. 3 bin Türk Lirasıyla 10 bin Türk Lirası aralığında oynayan oranlarda Özel Tüketim Vergisi indiriminden faydalanmalarını sağlıyor. Siz de Özel Tüketim Vergisi indiriminden yararlanmak isterseniz, bu indirim için son tarih ise 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.

hurda araçlar

Teslim edilen hurda vasıtalar geri dönüşüme gidiyor

Araçlarını teslim edecek insanların öncelikle noter müracaatında bulunarak hurdaya ayıracağı vasıtanın madde hükmünden yararlanabileceğine ilişkin belge talep edip alması, motor ve şasi numaralarının verdikleri beyan ile aynı olması zorunluluğu bulunuyor. Vasıta sahiplerinin noterden talep ettikleri dosyaları temin ettikten sonra belediyelerde bulunan Destek Hizmetleri Başkanlığı bankosuna giderek başvuruda bulunup dilekçe işlemlerini tam anlamıyla eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Etimesgut Hurda Toplama Merkezi’nde geri alınan hurda araçlar, geri dönüşüm yapılması adına Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna teslim ediliyor.

Bu yeni düzenleme, on altı yaşındaki ve daha yaşlı araçları hurda vasfına ayırıp, sıfır vasıta almak isteyenlere. 3 bin Türk Lirasıyla 10 bin Türk Lirası aralığında oynayan oranlarda Özel Tüketim Vergisi indiriminden faydalanmalarını sağlıyor. Siz de Özel Tüketim Vergisi indiriminden yararlanmak isterseniz, bu indirim için son tarih ise 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap