1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

HOSAP
2

Hoşap kalesi son halini Osmanlı Beylerinden Mahmudi Beyleri tarafından yapılan mimariden almıştır. Hoşap Suyu kuzeyinde bir kaya üzerinde kurulmuştur. Kale Mahmudi ve Narin Kalesi olarak da bilinmektedir. Kalenin giriş kapısının üstünde altı beyitlik Farsça yazılmış kitabede 1642’de Mahmudi Beyi Sarı Süleyman tarafından yapıldığı yazmaktadır. Hadi şimdi Hoşap Kalesi tarihçesi hakkında daha detaylı bilgi edinelim.

Hoşap Kalesi Nerede?

Hoşap Kalesi Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunmakta olup Van merkeze 60 km, Gürpınar ilçesine ise 40 km mesafededir. Urartu Devleti zamanlarının esintisini taşıyan kale Osmanlı Devleti’nin son düzenlemiş haliyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.hoşap kalesi

Hoşap Kalesi Tarihi

  • İçerisinde otuza yakın köy evi barından bu kale 1970-1973 yılları arasında iç kalesinin restoresi yapılıp 1986’daysa belirli bir kısmı restore edilerek ziyaretçilerine merhaba demiştir. Hoşap Kalesinin iç kalesi Güzelsu’nun hemen dibinde büyük bir taş kütlesinin üzerine kurulmuştur. Hemen onun yanındaysa bir dış kalesi bulunmaktadır.
  • Dış kalenin konumu itibariyle fazla düz ve kısa olmayan yapısından ötürü çevreleyen surlar da konuma uygun yapılmıştır. Kalenin iç tarafına kuzey tarafında bulunan bir burçtan girilmektedir. Bu burç 20 metre çapında olmakla beraber duvarları 4 metre kalınlığındadır.
  • Burcun mimarisi zamanın şartlarına göre muazzam bir şekilde geliştirilmiş olup insan boyutunda küçük bir saklı kapısı bulunmaktadır.
  • Kale, zamanında karakol olarak da kullanılmıştır. Bu da kaleye sahip devletlerin zaman içerisinde maddi açıdan sıkıntıya girdiğinin göstergesidir. 19. yy tarihine yakın zamanlarda yavaş yavaş terk edilmesinin ardından karakol olarak kullanılmasına uygun görülmüştür.

Kale Genel Yapısı

2007 yılından itibaren yürütülen kazı çalışmaları sırasında kalenin yeni yerleri keşfedilmiş olup gün yüzüne kazılar sonrası çıkarılmıştır. Kalenin üst kısmında:

  1. Seyir Köşkü
  2. Harem
  3. Hamam
  4. Mescit

gibi yapılar gün yüzüne kazılar sonrası çıkarılmıştır. Bu kazılar esnasında Osmanlı dönemine aitliğini ispatlayan mescitler bulunmuştur.

Hoşap Kalesi konum itibariyle Türkiye-İran bağlantısında bulunmasından ötürü büyük bir önem taşımaktaydı. Osmanlı’nın gelip burada bir kale kurması da ticari bakımdan bir üstünlük kazanmasına olanak sağlamıştır.

Tarihi bu kadar içinde barındıran bu kale gerçekten hikayesiyle bile görülmeye değer bir yapıdır. Van‘a gidilince uğramadan geçmemelisiniz. Tarihin derinlerinde farklı medeniyetlerin esintisiyle bu güne kadar gelip dimdik ayakta durması zaten size bir davetiye gibi. Tarihle kültürlerin muazzam buluşmasına şahit olmalısınız.

Van’a gidince gezilecek diğer yerler hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap