1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Gelenekleri Nelerdir?

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Gelenekleri Nelerdir?

t25_050520190942012579670_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez nedir? Hıdırellez, Türk dünyası için önemli olan ve mevsimlik olarak kutlanan bir bayramdır. Hızır Peygamber ile İlyas Peygamber’in bir araya geldikleri gün olarak da bilinmektedir. Hızır Peygamber’in sıkıntıda olanlara yardım ettiğine; İlyas Peygamber’in ise, denizlere hakim olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra; her iki peygamberin de ölümsüz oldukları inancı da var olmaktadır. Hıdırellez, Anadolu ve Orta Asya’da kutlanmaktadır.

Hızır İnancı

Hızır inancı, Hızır isimli bir peygamberin varlığına olan inançtır. Bu inanca göre Hızır, ab-ı hayat denilen suyu içmiş ve ölümsüzlüğe kavuşmuş bir peygamberdir. Bahar mevsiminde insanların içinde dolaşmakta olan Hızır Peygamber, bereket ile bolluk dağıtmak ve sıkıntıda olanlara yardım etmektedir. Hızır kelimesinin ise, ermiş ya da peygamberin ismi olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak, bir lakap olduğu düşünülmektedir.

Hıdırellez Nedir?

Hıdırellez Gelenekleri

Hıdırellez günü ya da öncesinde uygulanan bazı gelenekler bulunmaktadır. Bu gelenekler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Beyaz Elbise Giyilmesi: Anadolu’da yaşayan kişiler, beyaz elbise giymekte ve yeşillik alanlarda eğlenmektedir. Bu alanlar, Hıdırlık olarak adlandırılmaktadır.
  2. Kuzu Kesilmesi: Hıdırellez’in önemli geleneklerinden olan kuzu kesme ile vücutların sağlıklı olacağı inancı pekiştirilmektedir.
  3. Deniz Suyu Serpilmesi: Bu gelenek doğrultusunda bereket dolması istenen eve deniz suyu serpilmektedir.
  4. Yoğurdun Mayalanması: Bu gelenekte mayasız yoğurt çalma işlemi yapılmaktadır. Mayasız şekilde çalınan yoğurdun tutması ile bulunan eve Hızır’ın geldiğine inanılmaktadır.
  5. Hızır Sopasının Vurulması: Hıdırellez geleneklerinden biri olan Hızır sopasının, ağrılı bölgeleri sağlığına kavuşturacağına inanılmaktadır.
  6. 41 Adet Taşın Saklanması: Bu geleneği yerine getirmek için 41 adet taş toplanmaktadır. Toplanan bu taşlar, 1 yıl saklanmaktadır. Sonraki yıl yapılacak olan Hıdırellez Bayramı’nda ise, toplanan 41 adet taş suyun içerisine atılmaktadır.
  7. Gül Ağacına Hıdırellez Dileği Asma: Dilekler, kağıt üzerine yazılıp çizilebileceği gibi; gül ağacının altına da yazılıp çizilebilmektedir. Hıdırellez sabahı ise, gül ağacının altındaki notlar alınmakta ve bir su içerisine bırakılmaktadır. Bunun yanı sıra; gül ağacının dallarına para da asılabilmektedir. Hıdırellez sabahı, asılan para toplanmakta ve 1 yıl cüzdanda saklanmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap