1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Hercai Nedir? Hercai Ne Anlama Gelir?
Trendlerdeki Yazı

Hercai Nedir? Hercai Ne Anlama Gelir?

5d778330c9de3d294ce2f0a1

Hercai Nedir?

Köken itibarıyla Farsça’dan gelen hercai kelimesi, “Olduğu yerde durmayan, sabit olmayan, her yerde yetişebilen” gibi anlamlara gelmektedir. Kelimenin kökenini açacak olursak, Farsça iki sözcüğün birleşmesinden oluşmaktadır.

Ahmet Vefik Paşa’nın 1876 yılında neşrettiği Lugat-i Osmani adlı eserde ‘hercai’ kelimesinin külhan kelimesiyle aynı anlama geldiği söylenmiş; her iki kelimeye de ‘serseri’ manası verilmiştir. Ülkemizde ‘hercai’ deyince akla ilk gelen şeylerden biri de hercai menekşe olup aşağıda bir başlıkta bununla ilgili detaylı bilgi verilecektir.

Bir kimse hakkında bu vasıf kullanıldığında, onun hiçbir işte kararlı olmayan veya konudan konuya geçiveren bir kimse olduğu kastedilmektedir. Bu kimseler bir mesleğe başlasalar ya da onlara bir görev verilse, onda sebat edemezler ve çabucak sıkılırlar. Fazla dikkat gerektiren işler, uzun ömürlü sorumluluklar bu kişilere göre değildir.

hercai

Kelimenin Türkçe karşılığı olarak ‘yeltek, gelgeç’ kelimeleri de kullanılagelmiştir. ‘Hercai aşık’ diye vasfedilen bir kimsenin ise şıpsevdi, aşkta değişken ve sevgilisine karşı vefasız olduğu ima edilmektedir. Bu kelime bir de menekşe denilen çiçek türü için kullanılır. Bu çiçeğe bu ismin verilmesinin sebebi ise çok çabuk üremesi ve bir daldan yeni pekçok çiçek çıkmasıdır.

Hercailik, yaptığı şeylerde çabuk bıkkınlık göstermek, gelgeç fikirli olmak gibi anlamlara gelmektedir. Bu sebeple de bu karakterdeki kimse, etrafındakilere güven vermemekte; bu kimse bu şekilde dilden dile dolaşarak karakteri hakkında insanlar uyarılmaktadır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap