1. Ana Sayfa
 2. SAĞLIK
 3. Hemoroid Nasıl Geçer? Hemoroid Bitkisel Çözümler

Hemoroid Nasıl Geçer? Hemoroid Bitkisel Çözümler

basur-memesi-nasil-gecer_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroid halk arasında basur olarak bilinmektedir. Bağırsaklardan kaynaklanan bu problem ile makatta çatlak ya da meme meydana gelmektedir. Hemoroid insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Hemoroid Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid bazı belirtiler ile anlaşılmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Makat bölgesinde kanama,
 2. Büyük abdest yaparken ağrı ve yanma hissetme,
 3. Makatta kaşıntı olması,
 4. Dışkıların düzensiz hale gelmesi ve
 5. Makattan akıntı gelmesi, şişkinlik görünmesidir.

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroide Bitkisel Çözümler

Hemoroid halk arasında basur denilen bu hastalık kişinin hem sosyal hayatını hem özel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu hastalar bitkisel tedavi yöntemlerini de araştırmaktadır. En çok uygulanan bitkisel tedaviler şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Aloe veranın hemoroide iyi geldiği bilinmektedir. Dolapta bekletilen aloe vera yapraklarının soğuk bir şekilde makata uygulanarak bekletilmesi gerekmektedir.
 2. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı basura iyi gelmektedir. Bu yağların anüs bölgesine sürülmesi kabızlığa da oldukça iyi gelmektedir.
 3. Yeşil çay demlenerek soğutulduktan sonra anüs bölgesine sürülmelidir. Yeşil çay bitkisi basur için mucize bitkilerden bir tanesidir.
 4. Kuru incir ya da kuru kayısı suda bekletilerek ertesi gün suyunun içilmesi ve incir ya da kayısının yenmesi bağırsaklara çok iyi gelmektedir. Bu bağırsak hareketlerini düzene sokar, kabızlığı engeller ve hemoroide sebep olan etkenler ortadan kalkmış olur.
 5. Papatya yağının makat bölgesine sürülmesi çok iyi gelmektedir.
 6. Yeşil çay kadar siyah çay da hemoroide iyi gelmektedir. Siyah çay demlenip soğutulduktan sonra makat bölgesine sürülmelidir.
 7. Basur otu olarak bilinen bir ot bulunmaktadır. bu otun adı Ranunculus Ficaria olmaktadır. Düğün çiçeği ailesinden olan bu bitki basura çok iyi gelmektedir. Ülkemizde de yetişmektedir. Bu nedenle bulunması basittir.

Basur ilk evrelerde bitkisel tedaviler ile desteklenebilir ve iyileşmeye başlayabilir. Fakat ileri seviyede olan basur için doktora başvurulması şarttır. Tedavi yöntemlerinin doktor kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Hemoroid önemsiz bir hastalık gibi görünse de kişinin hayatını oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hemoroid hastalarının uzman bir hekim yardımı ile tedavi olması gerekmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap