1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Hava durumu şoku! Van’a kuvvetli fırtına geliyor!
Trendlerdeki Yazı

Hava durumu şoku! Van’a kuvvetli fırtına geliyor!

uuu_360x400

Hava durumu hakkında bilgi veren Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Van ve diğer doğu illerini kuvvetli fırtına beklentisi olduğu için uyardı!  Vatandaşların sokağa çıkarken dikkatli olmasını söyledi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden elimize ulaşan açıklamalarda, “Son verilere bakılırsa; rüzgarın yarın yani(Çarşamba) günü sabah erken saatlerden itibaren bütün doğu illeri geneli ile Van‘ın güney bölgesinde, Siirt ve Şırnak’ın ise doğu tarafında bulunan ilçelerinde fırtına ve  bölge bölge kuvvetli sağanak yağış  yağması bekleniyor. Gerçekleşecek olan fırtınanın ortalama saatte 70 ile 100 km/sa hızında olması ekleniyor. Şiddetli rüzgarın yanı sıra yüksek dağlık kesimlerde kar yağması ve tipi bekleniyor. Bu durum ulaşımda aksama ve gecikmelere neden olmasın diye ilgili kurumlar gerekli tedbirleri şimdiden almış durumda. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından da yayınlanan yazıda Van, Siirt, Hakkari, Şırnak illerinde özellikle de yüksek kesimlerde yaşayan halkın dikkatli olması uyarısı yapıldı.

hava durumu

Hava durumu karıştı!

Meteoroloji uzmanları bu gibi hava durumlarının dünyanın küresel ısınmaya girmesi ve iklim değişiklikleri olduğunu söylüyor. Bu gibi felaketlerin ana sebebi olarak araba, fabrika dumanları, pis atıklar, çevre kirliliği gibi faktörleri sayabiliriz. İnsanoğlunun kendi eli ile yaşadığı dünyayı mahvetmesi sonucunda kutuplarda bulunan buzullar eriyor. Ve bu erime deniz sularını yükselterek aynı zaman da iklim değişikliklerine sebep oluyor.

En iyi örnek olarak İstanbul susuzluk sorununu verebiliriz.  Şuan İstanbul’da tarihin en büyük su felaketlerinden birisi yaşanıyor. Çünkü mevsimin kış olmasına karşın ne sonbahar da ne de kışın herhangi bir ayında İstanbul’a henüz 1 damla yağmur düşmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu halkı bilgilendirmek adına bir açıklama yaptı.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasında; ” Halkımız korkmasın, sakin olsun. Bu sene beklentilerimiz doğrultusunda İstanbul’da büyük bir su sorunu yaşamayacağız. Barajlarımızın şuan doluluk oranı %36 civarında gözüküyor. Ancak 2 yıl üste üste kış ayları bu şekilde geçer ise bizi büyük bir felaket bekliyor diyebiliriz. Önlem almak açısından bizden önceki hükumet Melen Barajı projesini tamamlamış. Ancak bu barajda teknik hatalardan dolayı 2. havzasında oluşan 20-25 metrelik çatlaklardan ötürü kullanılamaz durumda. En kısa sürede onarımını yapıp tedbirimizi alacağız.” ifadelerine yer verdi.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Meteoroloji tahminleri için buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap